Pielęgnacja i konserwacja skrzypiec

W większości krajów temperatura i wilgotność różnią się znacznie latem i zimą. Instrumenty strunowe są wykonane głównie z drewna, które rozszerza się w wilgotne letnie miesiące, a kurczy w zimie. Rozszerzanie i kurczenie może powodować drobne niedogodności, takie jak brzęczenie lub rozwarstwianie się, a także większe problemy jak pęknięcia. Możesz zminimalizować problemy związane z wilgocią, wykonując poniżej wymienione czynności.

Nawilżaj swój dom w suchych zimowych miesiącach. Idealna wilgotność dla instrumentów wynosi 30-40% w większości regionów. Większość domów wymaga dodatkowego nawilżania z chłodnej mgły, lub nawilżacza parowego.

Utrzymuj względnie stałą wilgotność przez cały rok. Osuszanie lub klimatyzacja pomagają w lecie. Użyj nawilżacza do instrumentów, gdy wilgotność spadnie poniżej normalnego zakresu. Można je kupić w sklepie ze skrzypcami. Nie wystawiaj instrumentu na działanie ekstremalnych temperatur. Nigdy nie zostawiaj swojego instrumentu w samochodzie. Istotną zasadą, która pozwoli nam zadbać o skrzypce, jest noszenie ich w odpowiednio dobranym futerale. Skrzypce należy bowiem chronić przed działaniem ekstremalnych temperatur oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Stroiki

Sztywne lub ślizgające się stroiki są częstym problemem. Trzy główne przyczyny problemów z nimi związanych to:

  • Sezonowe zmiany wilgotności,
  • nieprawidłowo nawinięte struny,
  • słabe dopasowanie do stroików.

Ślizgające się stroiki są powszechne podczas zimy, ponieważ te kurczą się, gdy powietrze jest suche. W większości przypadków wystarczy przewinąć strunę w optymalny sposób. Jeśli stroiki nadal będą się ślizgać lub nierówno obracać, prawdopodobnie przyczyną jest słabe dopasowanie. Wykwalifikowany technik może je naprawić i rozwiązać problem. Sztywne stroiki są często spowodowane rozszerzaniem drewna spowodowanym wysoką wilgotnością lub brakiem smaru. Smarowanie stroika lub jego ponowne ustawienie dalej od ścianki znacznie polepszy stan naszych skrzypiec.

Czyszczenie skrzypiec

Regularnie usuwaj nadmiar kalafonii z płyty głównej, a struny instrumentu wycieraj suchą szmatką. Osady kalafonii mogą uszkodzić niektóre lakiery i sprawić, że smyczki brzmią słabo. Jeśli łuk zostanie nadmiernie sfałdowany, powstanie ziarnisty dźwięk, zaś kalafonia będzie widoczna. Nie trzeba niszczyć swojego smyczka za każdym razem, gdy grasz. Aby uzyskać dokładniejsze czyszczenie korpusu instrumentu, użyj łagodnego polerowania skrzypiec dostępnego w każdym sklepie ze strunami.

Profesjonalne skrzypce

Smyczki

Regularnie wymieniaj struny, aby mieć pewność, że Twój instrument zawsze będzie grał i brzmiał odpowiednio. Struny stopniowo tracą swe ciepło i blask, nawet jeśli instrument nie jest często używany. Aktywni muzycy zmieniają swoje struny mniej więcej co sześć miesięcy, aby uzyskać optymalny dźwięk i wydajność. Uczniowie gry na skrzypcach powinni co roku wymieniać struny w swoich instrumentach. Zmieniając struny, zawsze wymieniaj je po kolei i upewnij się, że podstawka nie zaczyna pochylać się do przodu ani do tyłu. Większość strun ma okres stabilizowania się trwający kilka dni.

Podstawka skrzypiec

Ta drewniana, rzeźbiona podpora utrzymuje struny na właściwej wysokości i odległości od siebie oraz przenosi energię dźwięku ze strun do korpusu instrumentu. Każda podstawka powinna być precyzyjnie wyrzeźbiona przez zawodowego lutnika i dopasowana do górnej płyty każdego instrumentu. Ponieważ podstawka jest delikatna i nie jest przyklejona lub przytwierdzona do płyty w jakikolwiek sposób, konieczne jest zapobieganie uderzaniu w ten wrażliwy obszar i zapewnienie, że podstawka pozostaje prosta i pionowa.

Nawet przy normalnym użytkowaniu i regularnym strojeniu, podstawka będzie stopniowo przechylała się do przodu lub do tyłu w kierunku stroików. Jeśli podstawka zostanie pozostawiona w tej pozycji, ostatecznie będzie się przesuwała pod naprężeniem struny. Podstawkę lekko wypaczoną można wyprostować w sklepie ze skrzypcami, ale poważnie wypaczona będzie wymagała wymiany.

Aby przedłużyć żywotność tej części skrzypiec, regularnie sprawdzaj jej położenie i wyprostuj ją, gdy zajdzie taka potrzeba. Aby to zrobić, należy mocno chwycić podstawkę obiema rękami i ostrożnie przesunąć ją z powrotem do pozycji pionowej. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie poruszać podstawką, większość specjalistów lub doświadczonych muzyków będzie mogło pokazać Ci niezbędne kroki.

Futerał na skrzypce

Crème de la crème posiadania skrzypiec to również ich odpowiednie przenoszenie pomiędzy miejscem pracy, prób, a domem. Konieczny jest więc odpowiedni futerał skrzypcowy, który pozwoli uchronić nasz cenny instrument przed uszkodzeniami mechanicznymi i atmosferycznymi. Na rynku dostępne są futerały wykonywane z różnych materiałów i różnymi metodami, dzięki czemu każda osoba grająca na skrzypcach znajdzie odpowiedni produkt chroniący ich instrument.