Co powinno znajdować się w adresówce dla psa?

Adresówka dla psa to niezwykle przydatny gadżet, w który powinien zostać wyposażony praktycznie każdy pupil, regularnie wychodzący z domu. Nadal jednak nie każdy docenia wagę tak drobnego przedmiotu, który może być bardzo skuteczną i nieocenioną pomocą w nagłych przypadkach. Dlaczego warto kupić psu adresówkę i jakie dane powinny się na niej znaleźć?

Adresówka dla psa – dlaczego warto ją kupić?

Nieobowiązkowe, lecz coraz popularniejsze staje się chipowanie psów i kotów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kradzieży zwierzęcia rasowego lub sporu pomiędzy domownikami o opiekę nad pupilem, lecz nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. 

Jeśli pupil zaginie, nie będzie miał wypisanej na futrze informacji, że ma wszczepiony chip. Tymczasem prosta adresówka jest widoczna na pierwszy rzut oka, co znacznie zwiększa szanse na odzyskanie zwierzaka. 

Odczytanie danych z adresówki nie wymaga wykorzystywania specjalnie przystosowanych urządzeń, tak jak ma to miejsce w przypadku chipów. Pomaga ona  zapobiegać przywłaszczeniu sobie zwierzęcia przez inne osoby, które mogłyby uznać je za bezpańskie i zabrać do domu. 

bezpieczny spacer z adresówką dla psa

Jakie dane powinny znajdować się na adresówce?

Najbardziej zalecane dane, to imię i nazwisko opiekuna, adres zamieszkania, a także imię psa i numer telefonu do właściciela. Czy jednak umieszczanie wszystkich tych danych zawsze będzie dobrym pomysłem? Otóż niekoniecznie. Zamieszczanie na psiej zawieszce danych dotyczących miejsca zamieszkania, do których dostęp zyska praktycznie każdy, kto będzie miał kontakt z psem, nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem. Co zatem powinno pozostać na zawieszce?

Najprostszym i najczęściej stosowanym (a przy tym najrozsądniejszym) rozwiązaniem będzie umieszczenie imienia psa i numeru telefonu. Zwracanie się do psa po imieniu może pomóc w  uspokojeniu go przed przybyciem właściciela, a numer telefonu będzie wystarczający do skontaktowania się. Niekiedy zaleca się podanie więcej niż jednego numeru. 

Na co zwrócić uwagę podczas dobierania psu adresówki? 

Do wyboru są najczęściej zawieszki wykonane z metalu lub z plastiku. Zawieszki metalowe dla psów są solidniejsze i bardziej odporne na zerwanie, gdy pies będzie beztrosko eksplorował pobliską roślinność. Minusem dla niektórych może być jednak to, że wówczas będzie ona wydawała irytujące dźwięki, obijając się np. o karabińczyki od smyczy. 

zapewnienie bezpieczeństwa z identyfikatorem dla psa

Jakie są jeszcze ważne aspekty? Adresówka powinna być widoczna z daleka i ma to znaczenie szczególnie w przypadku psów z długą sierścią i włosami. Dlatego też w tym przypadku nie sprawdzą się np. malutkie, ozdobne beczułki, do których wnętrza wkłada się karteczkę z danymi, dlatego że zwyczajnie zginą pod sierścią. Istotne jest również to, by kolor zawieszki widocznie kontrastował z kolorem sierści. 

Gdzie można znaleźć dobrej jakości zawieszki?

W Polsce pojawia się coraz więcej dobrze wyposażonych sklepów z artykułami dla zwierząt. Dotyczy to zarówno placówek stacjonarnych, jak i internetowych, jak np. sklep FurkidZ. Znajdują się tam metalowe identyfikatory z wygrawerowanymi na nich danymi, mogą być doczepiane na napy do obroży, a także istnieje opcja zamówienia zwykłej obroży, na której wyszyte będą odpowiednie dane kontaktowe. Możliwości jest wiele, zatem bez problemu wybierzesz tę najlepszą. 

Adresówki dla psów są bardzo ważne dla wszystkich właścicieli czworonogów, którzy w razie zaginięcia pragną jak najszybciej odnaleźć swoich pupili. Dzięki wybraniu odpowiedniej adresówki, Twój pies będzie znacznie bezpieczniejszy, a Ty zyskasz sobie pełen spokój.