Jak wybrać najlepszą wagę magazynową?

Waga magazynowa jest wykorzystywana wszędzie gdzie konieczne jest wykonanie pomiaru ciężaru danego produktu, czy też surowców. Niekiedy jest ona konieczna do przygotowania odpowiednich zamówień, tak aby móc je w odpowiedniej ilości dostarczyć bądź wysłać do klienta. Obecnie na rynku chcąc zaopatrzyć się w wagę magazynową mamy spory wybór różnych modeli, przez co wybór jednej właściwej może okazać się dość trudny. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Czym się kierować?

Stosowna wielkość

Jest to oczywisty parametr, na który każdy przedsiębiorca z pewnością zwróci uwagę. W zależności od przedsiębiorstwa i magazynu wymagania pod tym względem będą różne. Warto wybrać również jej odpowiedni kształt. Wagi magazynowe niekiedy przyjmują formy specjalnie zaprojektowane pod ważenie np. worków. Warto dokładnie zastanowić się przed wyborem wagi, gdyż być może w przyszłości zajdą zmiany i konieczne będzie ważenie innych produktów o różnej wielkości.

Odpowiedni trwały materiał

Materiał, z którego wykonana jest waga koniecznie musi być trwały i odporny na korozje. Materiałem, który świetnie się sprawdzi jest z pewnością stal nierdzewna. Jest ona odporna, nie ulega szybkiemu zużyciu i nie zachodzi na niej zjawisko korozji. Stal nierdzewna wykorzystana do produkcji wagi magazynowej zagwarantuje nam również łatwość w utrzymywaniu czystości.

Zakres ważenia

waga magazynowawa

Wagi magazynowe pochodzą ze strony: https://shoptuning.pl/wagi-magazynowe

Jest to również oczywisty parametr. Skala koniecznie musi być dobrana do ważonego towaru. Zbyt duży ciężar umieszczony na nieprzystosowanej do takiej skali wagi może spowodować nawet jej zniszczenie. Dobrym pomysłem jest zakup wagi z nieco większą skalą niż byłaby nam potrzebna. Warto jednak pamiętać, że im wyższa skala tym dokładność jest mniejsza, dlatego z drugiej strony nie warto kupować wagi magazynowej ze skalą zdecydowanie zbyt dużą na standardy danej firmy.

Wyświetlacze i dodatkowe funkcje

Zazwyczaj chcąc zakupić wagę możemy znaleźć modele wyposażone w specjalne wyświetlacze LCD, które umożliwiają wygodne odczytanie wyniku pomiaru ciężaru. Chcąc zakupić odpowiedni model do swojej działalności warto zastanowić się jakie dodatkowe funkcje mogłaby posiadać waga aby ułatwić nam codzienną pracę. Być może warto będzie wybrać wagę magazynową z wyświetlaczem wyposażonym w funkcje sortowania, liczenia. Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i mieć pewność, że waga posłuży nam przez długi czas, warto poszukać modelu posiadającego wodoszczelną klawiaturę lub ogólnie takiego który będzie np. pyłoszczelny, kwasoodporny.
Wygodnym dodatkiem będzie także odpowiedni port znajdujący się w wadze, dzięki któremu możliwe będzie połączenie jej z drukarką etykiet bądź paragonów. Przydatny może okazać się także port USB, dzięki któremu podłączymy wagę do komputera. Takie udogodnienie z pewnością sprawi, że praca będzie szła sprawniej, wygodniej i będzie znacznie efektywniejsza. Warto również wziąć pod uwagę to, czy waga posiada kalibrację automatyczną czy konieczne będzie wykorzystywanie odważnika zewnętrznego.

Podsumowując, przez zakupieniem wagi magazynowej do swojego przedsiębiorstwa konieczne będzie dokładne przemyślenie jaki model będzie najbardziej odpowiedni. Warto pamiętać, że waga ma nam posłużyć przez długi czas, dlatego odpowiedni wybór jest naprawdę ważny. Koniecznie należy także sprawdzić czy model posiada legalizację, zwłaszcza jeśli waga ta ma służyć nam do obliczania masy w obrocie handlowym, do naliczania opłat czy przy paczkowaniu. Przed zakupem dokładnie zastanówmy się nad wyborem, nie kierujmy się ceną, a parametrami i jakością wykonania. Dobrze wybrany sprzęt będzie nam służył przez długi czas, nawet jeśli będziemy go intensywnie eksploatować.

Przypisane znaczniki: