Zabawki Montessori – dlaczego warto je mieć?

Wiele współczesnych artykułów dotyczących zabawek zaprojektowanych zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Marię Montessori sugeruje, że chodzi nie tylko o zabawki. Mamy tu do czynienia z pełną filozofią, wykształconym podejściem do życia, w którego duchu wychowujemy dzieci. Jakie zatem cechy charakterystyczne mają zabawki Montessori? W jaki sposób stymulują rozwój dziecka?

Czym wyróżniają się zabawki Montessori?

Stymulacja

Pierwszą i najważniejszą cechą zabawek Montessori jest to, że absolutnie żadnej czynności nie wykonują one za dziecko. Na rynku mamy obecnie wiele “zabawek”, których główną zaletą jest intensywne nacechowanie kolorami, granie i świecenie. Zabawki w duchu Montessori działają na innej zasadzie – brzmi ona “pomóż mi zrobić to samodzielnie”. Maluch metodą prób i błędów rozwija motorykę małą i nabywa umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

Kontrola poprawności

W “tradycyjnych” metodach uczenia dzieci nie zostawia im się zbyt wiele miejsca na błędy. Tymczasem jest to niewłaściwe podejście, jako że błąd jest nieodłącznym elementem procesu nauczania. Niemniej jednak zabawki Montessori pozwalają dziecku samodzielnie kontrolować to, jak i gdzie popełniają błąd, dając mu równocześnie szansę na jego łatwe skorygowanie.

Nauka jednej czynności naraz

Do niedawna uważało się, że im bardziej kolorowa, grająca i wielofunkcyjna zabawka, tym lepiej. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak jest. Zabawki Montessori skupiają się na pojedynczych zagadnieniach, by uniknąć nadmiaru bodźców, jaki może malucha zestresować. Może to np. oznaczać, że większość elementów ma ten sam kolor, a różni się od siebie jedynie kształtem lub wielkością.

Nauka codziennych czynności

Jest takie powiedzenie, według którego “dziecko nie pójdzie za Twoim słowem, lecz za przykładem”. Może to stanowić jedno z wyjaśnień, dlaczego maluchy tak chętnie naśladują codzienne czynności wykonywane przez dorosłych. Zestawy opracowane zgodnie z filozofią Montessori tym się różnią od zwykłych, że nie imitują codziennych zadań – one w pełni umożliwiają ich wykonywanie, oczywiście w sposób bezpieczny i dopasowany do możliwości malucha będącego w określonym wieku.

Jak zabawki Montessori wpływają na rozwój dziecka?

Można tutaj wspomnieć o wymienionych już w zasadzie zaletach – pozwalają one na naukę metodą prób i błędów, popełnianych w pełni swobodnie, a ponadto stymulują rozwój motoryki małej poprzez wykorzystanie zabawek do wykonywania prac codziennych.

Dochodzi tutaj również pobudzanie kreatywności – zabawki Montessori z uwagi na swój wygląd, niektórym mogą wydać się nudne, lecz poprzez stymulowanie kreatywności dziecka mogą umożliwić wykorzystywanie ich na milion sposobów!

Zabawki Montessori mogą być z powodzeniem dostosowane do wieku dziecka. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia, powinny korzystać z zabawek wspierających rozwój narządu wzroku i naukę chwytania. Nieco starsze maluchy, po ukończeniu 3. roku życia zaczynają wykształcać konkretne zainteresowania, dlatego też mogą ucieszyć się np. z puzzli pomagających ułożyć mapę Polski czy też z łapania rybek.

Zabawki Montessori – dlaczego warto je mieć?

Można powiedzieć, że praktycznie każda zabawka w określony sposób wpływa na rozwój dziecka i stymuluje wykształcanie się pewnych umiejętności. Nie zawsze jednak tak jest. Dobranie zabawki zbyt łatwej, zbyt trudnej, lub stymulujących zbyt wiele bodźców naraz może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego i zniechęcić malucha do korzystania z niej.

Kolejny plus zabawek w stylu Montessori jest taki, że wiele z nich łatwo wykonać samodzielnie, co może być ciekawym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka – warto wspólnie z maluchem nauczyć go, że nawet samodzielnie może skonstruować zabawkę, o jakiej marzy.

Zabawki Montessori – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, jakich zabawek szukasz dla swojego malucha, uważnie go obserwuj. Obserwuj to, na jakim poziomie są jego zdolności manualne, z jakimi czynnościami radzi sobie najlepiej, a w jakich może jeszcze potrzebować pomocy. Filozofia Montessori zakłada jedną ważną rzecz: nic na siłę. Maluch ma mieć możliwość nabywania niezbędnych mu umiejętności we własnym tempie. Towarzysz dziecku w codziennych zabawach i ciesz się tym, jak rozwija się dzięki zabawkom Montessori!

 

Szukasz zabawek Montessori? Znajdziesz je m.in. w sklepie internetowym liger.net.pl.