Do jakich produktów lepiej nada się papier matowy, a do jakich kredowy?

Papiery ozdobne cieszą się niezwykłą popularnością i nic w tym dziwnego. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że wykorzystują je zarówno małe i duże firmy, jak również klienci indywidualni.

Papiery ozdobne doskonale sprawdzają się podczas wydruku wizytówek, broszur, jak i zaproszeń okolicznościowych oraz zdjęć. Drukarnie reklamowe bardzo często sięgają po różnego rodzaju papiery ozdobne, a jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych rozwiązań są papiery kredowe i matowe.

Oba typy cieszą się ogromną popularnością i są bardzo lubiane przez klientów. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że mogą być używane praktycznie do wszystkiego. Z tego względu klienci bardzo często wybierają do wydruku papier kredowy lub matowy.

Rozwiązanie to wygląda niezwykle elegancko i estetycznie, dzięki czemu oba papiery doskonale sprawdzają się w druku reklamowym, lecz warto zaznaczyć, że nie tylko. Jest jednak spora różnica między oba rodzajami papierów i zazwyczaj nie są one używane zamiennie. Papier kredowy znalazł nieco odmienne zastosowywanie, niż papier matowy.

Z tego względu oba rodzaje używane są do innych typów wydruku. Oprócz tego papier kredowy jest bez wątpienia o wiele bardziej popularny i dużo częściej używany, niż papier matowy. Jaka jest zatem różnica między papierem kredowym, a matowym i jakie jest zastosowanie obu tych rodzajów?

Papier kredowy – charakterystyka i zastosowanie?

Papier kredowy jest niezwykle popularny, przez co zyskał wielu sympatyków. Rodzaj ten doskonale sprawdza się w druku reklamowym, który wykorzystywany jest przez różnego rodzaju firmy. Papier kredowy jest niezwykle praktyczny i funkcjonalny, a na dodatek wyróżnia się bardzo estetycznym wyglądem – z tego względu drukarnie często sięgają po ten rodzaj.

Papier kredowy powstaje bez użycia drewna, a ponadto charakteryzuje się powlekaną, cienką warstwą mieszaniny pigmentu mineralnego z dodatkiem kleju. Dzięki temu papier kredowy zyskuje ogromne walory estetyczne, posiadając niezwykle gładką i przyjemną w dotyku strukturę.

Dodatkowe walcowanie, które ma na celu wyrównanie faktury papieru sprawia, że jest on błyszczący i przyjemny dla oka. Papier kredowy charakteryzuje się niską nasiąkliwością, przez co jest odporny i trwały. Jego nazwa wzięła się od jego koloru – nieskazitelnej, kredowej bieli.

Z tego względu druk na papierze kredowym jest niezwykle intensywny i czytelny, co jest fundamentem w reklamie. Proces drukowania jest niezwykle szybki i prosty, lecz papier kredowy wymaga suszenia – w trakcie wykonywania nadruku lub zaraz po jego zakończeniu. Włókna papieru nie wchłaniają jednak farby, dlatego druk nie prześwituje i wygląda niezwykle estetycznie.

Papier kredowy świetnie sprawdza się w produkcji ulotek, broszur, katalogów i plakatów. Oprócz tego chętnie wykorzystywany jest przy eleganckich drukach, jak np. zaproszeniach okolicznościowych, czy też dyplomach. Papier kredowy występuje w różnorodnej gramaturze, a jego najgrubszy rodzaj wynosi aż 350g/m2.

To właśnie dzięki swojej zróżnicowanej sztywności, papier kredowy znalazł tak szerokie zastosowanie. Papier ten chętnie wykorzystywany jest przez prywatne firmy, urzędy, jak i przez klientów indywidualnych.

papier matowy

Papier matowy – czym się wyróżnia i do czego jest wykorzystywany?

Papier matowy jest niezwykle popularny, a zarazem też bardzo praktyczny. Swoje zastosowanie znalazł przede wszystkim w drukowaniu odbitek, ale równie chętnie wykorzystywany jest w branży reklamowej – zazwyczaj do produkcji zdjęć, plakatów i bilbordów.

Papier matowy jest w dotyku gładki i jednolity, a ponadto posiada drobnoziarnistą fakturę. Z tego względu jest bardzo uniwersalny i lubiany przez klientów. Papier matowy nie odbija światła, co jest jego niezmierną zaletą. Dzięki swojej matowej strukturze dobrze sprawdza się na zdjęciach, jak i na druku reklamowym – wszystko dlatego, że widać na nim błysków sztucznego światła, jak i słońca.

Papier matowy jest niezwykle trwały, a wszelkie powstałe rysy są nim mniej widoczne, niż na papierze błyszczącym. Rodzaj ten chętnie wykorzystywany jest przez fotografów, a na powstałych odbitkach nie powstają odciski palców. Głównym użytkownikiem papieru matowego są jednak drukarnie reklamowe, które używają go do produkcji plakatów i bilbordów. Papier matowy jest zatem uniwersalnym i praktycznym rozwiązaniem dla każdego.