Jak łowić ryby z pontonu wędkarskiego?

Obecnie wiele osób decyduje się na wędkarstwo, ponieważ pozwala to uciec od zgiełku miasta i odpocząć po ciężkich dniach pracy. Obcowanie z naturą oraz możliwość wdychania świeżego powietrza to tylko jedne z wielu zalet wybory wędkarstwa jako hobby lub sposobu spędzania wolnego czasu. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe elementy, o które powinno się zadbać, aby wyprawa nad jezioro była przyjemna, bezpieczna
i komfortowa. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się wędkarstwo bezpośrednio z pontonu wędkarskiego. Cieszy się ono jednak swoimi własnymi prawami, które należy znać oraz je respektować.

Dlaczego i jak dobrać sprzęt do wędkowania?

Zalet takiego hobby jest wiele. Przede wszystkim wędkowanie daje możliwość uprawiania go niemalże w każdym wieku. Pozwala także na wypracowanie w sobie niezwykłego skupienia oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Pasjonaci wędkarstwa, dla których jest to coś więcej niż tylko hobby, potrafią inwestować horrendalne pieniądze w zakup łódek, akcesoriów oraz sprzętu wędkarskiego. Jeżeli jest się amatorem tego typu hobby, bardzo dobrym wyborem będzie zakup porządnego pontonu renomowanej marki.

Podczas wędkowania należy mieć absolutny komfort oraz swobodę ruchu, czego zwykłe łódki i kajaki nie są w stanie zapewnić. Warto także pamiętać, że wybierając się w kilkugodzinną wyprawę, dobrze od czasu do czasu wyprostować kończyny, a prawidłowo dobrany ponton pozwala na wykonywanie takich czynności.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pontonu?

W czasie połowu ryb należy zachować najwyższą ostrożność, ponieważ tylko wtedy połów może skończyć się sukcesem. Łowienie z pontonu wymaga dużego poczucia bezpieczeństwa i stabilności, dlatego są to najważniejsze cechy, którymi trzeba się kierować podczas dokonywania zakupu.

Najważniejsza jest solidna konstrukcja pontonu. Z tego względu warto sprawdzić, czy jest on wykonany z najwyższej jakości materiałów oraz czy posiada co najmniej dwie warstwy tkaniny z klejem. Kilka warstw PVC zapewnia wysoki poziom odporności oraz uniemożliwia jego przedziurawienie lub przetarcie.  Powszechnie wiadomo, że im większy ponton, tym więcej osób będzie mogło przebywać na jego pokładzie.

Należy jednak pamiętać, że wraz ze zwiększającymi się gabarytami, zwiększa się także waga.

Jeżeli połowy wykonywane są na małych jeziorach, można wykorzystać nieco mniejsze modele. Jeśli jednak rybołówstwo dotyczy morza to warto zainwestować w znacznie stabilniejszy i większy model, który zapewni lepszy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Licencje potrzebne do połowu z pontonu

Każda osoba pragnąca wybrać się legalnie na połów ryb, musi posiadać licencję wydawaną przed odpowiednie organy państwowe. Aby uzyskać takową, należy złożyć odpowiednie pismo wraz z kompletem załączników.

Warto także wiedzieć, że połowu ryb można dokonywać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, które są przeznaczone do tego typu działań. Jeżeli dana osoba decyduje się na połów w miejscu zastrzeżonym to naraża się na nałożenie ewentualnej grzywny oraz dożywotnie odebranie licencji rybackiej.

Trzeba także pamiętać o bardzo ważnym aspekcie jakim jest rejestracja pontonu. Łowiąc na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego, każdy ponton na tym terenie musi posiadać numer identyfikacyjny i być legalnie zarejestrowany. Ciekawostką jest fakt, że ponton nie musi być rejestrowany, jeśli wykorzystywany jest wyłącznie w celach rekreacyjnych. Jeżeli jednak dokonuje się na nim odłowu ryb to rejestracja jest warunkiem koniecznym.

Proces rejestracji jest bardzo prosty i rozpoczyna się od złożenia wniosku w wydziale komunikacji oraz wyrobieniu karty wędkarskiej. Po uzupełnieniu kompletu dokumentów rozpoczyna się czas oczekiwania na podjęcie decyzji przez urząd. Jest to koszt rzędu 20 złotych za rejestrację.

Ciekawostką jest fakt, że na samą rejestrację czeka się maksymalnie kilka minut w przypadku braku komplikacji.

Trzeba także pamiętać o odpowiednim oznakowaniu pontonu. Numery rejestracyjne nanoszone są za pomocą specjalistycznej, wodoodpornej farby.

Jak widać na powyższym, rejestracja pontonu do wędkowania nie jest trudnym procesem, a pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności i kar. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pontonów z silnikiem spalinowym, powinien on być także wyposażony w gaśnicę, koło ratunkowe lub rzutkę oraz komplet naprawczy w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek elementu konstrukcyjnego.

Zobacz pontony wędkarskie i zapoznaj się z ofertą B-N.