Najlepsze rodzaje papieru na zaproszenia okolicznościowe

Wręczanie drukowanych zaproszeń okolicznościowych to tradycja, a także jeden ze sposobów na okazanie szacunku swoim gościom.

Zupełnie inaczej wygląda proszenie na ważną uroczystość za pośrednictwem gustownego zaproszenia, najlepiej zaprojektowanego specjalnie na daną okazję. Na jakim papierze warto drukować zaproszenia okolicznościowe, aby ładnie się prezentowały?

Ładnie zaprojektowane zaproszenie okolicznościowe z pewnością zachęci gości do uczestniczenia w uroczystości. Jednocześnie zaproszenie nie będzie pełniło tylko funkcji symbolicznej i ozdobnej, ale również informacyjną – to właśnie na nim goście znajdą datę wydarzenia, a także miejsce i godzinę jego rozpoczęcia.

Dodatkowo w zaproszeniu można także dyskretnie zawrzeć inne informacje – na przykład dotyczące preferowanego prezentu czy ubioru, dostosowanego do tematu imprezy. Ładnie przygotowane zaproszenia, na odpowiedniej jakości papierze, z pewnością będą stanowiły miłą pamiątkę.

O czym należy pamiętać wybierając zaproszenie okolicznościowe?

Decydując się na wydruk dużej ilości zaproszeń okolicznościowych na ważną dla nas uroczystość, warto przemyśleć koncepcję wyglądu samego zaproszenia. Obecnie można wybierać spośród różnych formatów, a także wielu rodzajów papieru, na jakim drukowany jest przygotowany wcześniej projekt zaproszeń.

Producenci papierów okolicznościowych i ozdobnych dostarczają specjalne arkusze, na których druk zaproszenia prezentuje się idealnie. Pozwala to na dostosowanie zaproszenia do wydarzenia, co jeszcze do niedawna było wręcz niemożliwe.

Jaki jest najlepszy papier do zaproszeń? Jakie rodzaje papieru na zaproszenia okolicznościowe wyróżniamy?

Jaki papier na zaproszenie okolicznościowe wybrać?

Istotną kwestią w przypadku papieru na zaproszenia jest jego gramatura. To właśnie ona odpowiada za jakość wydruku zaproszenia, a także jego trwałość. Zaproszenie jest pismem uznawanym za oficjalne, dlatego warto postawić na najlepszej jakości papier, wyróżniający się na tle zwykłych arkuszy o niskiej gramaturze.

W praktyce zaproszenia powinny być drukowane na papierze o gramaturze minimum 250g/m2. Dzięki temu papier jest sztywny, nie wygina się, a także pięknie się prezentuje.

Przy wyborze odpowiedniego materiału do druku zaproszeń należy jednak ograniczyć gramaturę do maksymalnie 350 g/m2, a wynika to przede wszystkim z faktu, że zbyt sztywny papier uniemożliwi zgięcia zaproszenia na dwie czy trzy części, a następnie utrudni jego umieszczenie w kopercie. Gramatura powinna być zatem dostosowana do koncepcji całego zaproszenia.

Najlepsze rodzaje papieru na zaproszenia

Oprócz gramatury papieru, istotny będzie także jego rodzaj. W przypadku zaproszeń wyróżniamy kilka najlepszych rodzajów papieru, który doskonale sprawdzi się przy każdej okazji:

  • papier offsetowy,
  • papier ozdobny,
  • papier kredowy błyszczący i matowy,
  • papier perforowany.

Ostatecznie to, na jaki rodzaj papieru się zdecydujemy, będzie uzależnione od charakteru i koncepcji zaproszenia. Stawiając na klasykę i elegancję, warto zdecydować się na papier offsetowy, inaczej określany jako niepowlekany. Papier offsetowy ładnie się prezentuje zarówno w druku kolorowym, jak i czarno-białym. Alternatywą jest również papier powlekany, czyli kredowy.

Występuje on w dwóch formach – matowej oraz błyszczącej, co pozwala na wybranie odpowiedniego projektu zaproszenia do okazji. Papier kredowy matowy, w porównaniu do błyszczącego, będzie bardziej sztywny. Jeśli jednak nie zależy nam na odpowiedniej twardości arkusza, a jedynie na ładnej prezencji – warto zdecydować się na wersję w błysku.

Papier ozdobny charakteryzuje się przede wszystkim zachwycającym efektem końcowym, a na takie zaproszenia decydują się zazwyczaj osoby szukające oryginalnych rozwiązań. Papiery ozdobne mogą być wykończenie metalizowane, perłowe, barwione na masie oraz fakturowane.

papier na zaproszenia

Czym charakteryzuje się papier okolicznościowy?

Zaproszenia drukowane na przeznaczonym do tego papierze są o wiele bardziej efektowe i reprezentacyjne niż na zwykłym. Jaki zatem rodzaj papieru okolicznościowego wybrać? Najlepiej o odpowiedniej twardości gramaturze, odpowiadającej koncepcji całego projektu.

Ciekawą propozycją w przypadku zaproszeń jest uszlachetnianie papieru, czyli pokrywanie wydruku dodatkową powłoką zabezpieczającą. Folia lub lakier UV nie tylko chronią papier przed zniszczeniem, ale również doskonale podkreślają jego wygląd.

Papier na zaproszenie na zamówienie, dostosowany do indywidualnych potrzeb, można zamówić na stronie http://dolpap.pl/. Producent oferuje wysokiej jakości papier okolicznościowy, o odpowiedniej gramaturze, a także jakości.