Najważniejsze różnice pomiędzy filamentami do druku 3D

Jeśli mowa o niskobudżetowych drukarkach 3D drukujących w technologii FDM, najpopularniejszymi materiałami do druku 3D od wielu już lat pozostają ABS i PLA. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają one niemal identycznie, mają bardzo wiele różnić, które determinują chociażby sposób ich drukowania.

Powszechnie wiadomym jest, że ABS wymaga stołu roboczego z podgrzewaczem i wyższej temperatury głowicy drukującej na poziomie około 240ºC, podczas gdy w przypadku PLA stół może być zupełnie wychłodzony lub nie musi posiadać nawet grzałki w ogóle i daje się z niego drukować w temperaturze poniżej 200ºC. Tak się składa, że różnic jest dużo i mają one związek bardziej w kwestii tego, co możemy osiągnąć z modelami już wykonanymi z obydwu materiałów zaraz po wydrukowaniu.

Filamenty ABS i FDM

ABS jest materiałem otrzymywanym w procesie polimeryzacji butadienu a także kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem razem ze szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie. To co okazuje się być najważniejszym dla przeciętnego użytkownika, to informacja, że ABS powstaje na bazie nafty. Determinuje to z jednej strony jego liczne właściwości chemiczne i fizyczne, jak i ma to związek z wydzielaniem się szkodliwych oparów w trakcie trwania procesu topienia. Jest on często używany w przemyśle, w produkcji obudów aparatury elektronicznej, powszechnie znanego sprzętu AGD, elementów wnętrz samochodów, sprzętu sportowego, czy też elementów mebli. Z ABS wykonywane są również kultowe klocki LEGO.

PLA – czyli polilaktyd, czyli inaczej kwas mlekowy to polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych. Jest wytwarzany najczęściej z surowców naturalnych jak przykładowo mączka kukurydziana, dzięki czemu jest on całkowicie biodegradowalny. Jest w dużo mniejszym stopniu stosowany w przemyśle, z uwagi na znacznie gorsze właściwości fizyczne.  Jest używany najczęściej do celów biomedycznych, czyli do produkcji implantów dentystycznych oraz nici chirurgicznych, produkuje się też z niego jednorazowe opakowania oraz naczynia. Na chwilę obecną najbogatsze pole do zastosowania ma zdecydowanie w ekonomicznym i tanim druku 3D.

Podstawowe różnice wizualne filamentów

Jeśli chodzi o fakturę filamentów, to ABS jest o wiele bardziej matowy podczas gdy PLA cechuje się zdecydowanie gładszą, błyszczącą powierzchnią i teksturą. Te różnice są najbardziej widoczne po wydrukowaniu modelu z wybranego materiału. Dodatkowo, kolory w ABS są o wiele mniej intensywne w przeciwieństwie do PLA, gdzie można uzyskać doskonałe i piękne barwy.

Dobrej jakości filament to podstawa jeśli zależy nam na dobrym produkcie końcowym.

Różnice w procesie druku 3D

ABS wymaga znacznie wyższej temperatury topnienia, która oscyluje w granicach od 230ºC do 270ºC. Dodatkowo z uwagi na dużą kurczliwość w trakcie trwania procesu druku 3D, wymaga on specjalnego stołu roboczego z podgrzewaczem, konieczna jest również zamknięta i podgrzewana komora robocza. tak naprawdę bez tych dwóch ostatnich warunków, wydruki nadal mogą się udać, jednak wszystko zależy od ich rozmiaru jak i geometrii.

W trakcie druku 3D ABS wydziela nieprzyjemny zapach typowy dla topionego plastiku, co ma również związek z wydzielaniem się szkodliwych dla człowieka oparów. Choć opary same w sobie nie są silnie trujące to dłuższa ekspozycja na opary może mieć silny wpływ na zdrowie właściciela, w postaci znacznego zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego i nerwowego. Pod tym względem o wiele bezpieczniejszy okazuje się być system FDM.


Wszystkie najpopularniejsze rodzaje filamentów znaleźć można <<TUTAJ>>