Nieorganiczna tapicerka bezszwowa jest obecnie standardem jakości w branży medycznej i produkcji mebli i wyposażenia do gabinetów lekarskich i zabiegowych, szpitali, hospicjów oraz innych placówek medycznych.
Jej właściwości, trwałość i estetyczny wygląd wpłynęły znacząco na poprawę jakości obsługi pacjentów i zachowanie najwyższego poziomu higieny w gabinetach lekarskich, co w efekcie przełożyło się także na znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa prowadzonych zabiegów, badań czy opieki nad pacjentami. Jakie zalety tapicerki bezszwowej warto poznać wybierając wykorzystujące ją meble medyczne?
Nieorganiczna tapicerka bezszwowa w branży medycznej
Korzyści ze stosowania materiałów nieorganicznych w gabinetach lekarskich można wymienić wiele, ale wśród podstawowych na uwagę zasługuje przede wszystkim ich bezpieczeństwo, higiena i brak reakcji w kontakcie z czynnikami chemicznymi i biologicznymi obecnymi w gabinetach lekarskich i zabiegowych.
Zachowanie najwyższego poziomu czystości jest w środowisku medycznym niezwykle ważne, dlatego większość mebli tapicerowanych jest regularnie czyszczona i dezynfekowana w celu uniknięcia przenoszenia wirusów i bakterii na kolejnych pacjentów. Sam proces dezynfekcji może jednak negatywnie wpływać na stan i trwałość mebli medycznych, stąd też tak duży nacisk kładziony przez branżę medyczną na jakość i wytrzymałość tapicerki oferowaną przez producentów mebli medycznych.
Nieorganiczna, bezszwowa tapicerka stosowana w meblach medycznych ma gładką, nieporowatą powierzchnię której dezynfekcja i regularne czyszczenie nie powinny sprawiać problemu w żadnym gabinecie lekarskim.
O ile standardem jest korzystanie z jednorazowych podkładów wymienianych po każdym pacjencie zasiadającym na fotelu zabiegowym czy kozetce w gabinecie lekarza, dodatkowe oczyszczanie tapicerki mebla nigdy nie zaszkodzi i pozwoli uniknąć przypadkowego rozprzestrzeniania się bakterii. Brak szwów ogranicza miejsca, w których takie bakterie mogłyby się zagnieżdżać i z których trudno byłoby je usunąć. Wzmocniona konstrukcja tapicerki również nie pozostaje tu bez znaczenia – brak szwów i solidna powierzchnia dają mniej punktów wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne, przez co meble w gabinetach lekarskich i zabiegowych pozostają w dobrym stanie przez długi czas.
Na co odporna jest nieorganiczna tapicerka bezszwowa?
Czynników zagrożenia w gabinecie lekarskim jest tak wiele, że nie sposób wymienić je wszystkie. Rozważając je w kontekście ewentualnego uszkodzenia mebli medycznych i tapicerki warto zauważyć jednak kilka, które będą miały na trwałość mebli największy wpływ. Mowa tu przede wszystkim o regularnej dezynfekcji, a więc i środkach chemicznych stosowanych do odkażania powierzchni użytkowych w gabinecie lekarskim. Przecierane nimi regularnie tapicerki mebli mogą z czasem odbarwiać się i tracić na trwałości, dlatego tak ważne jest zastosowanie nieorganicznej tapicerki o gładkiej strukturze powierzchni i nie korzystającej ze zbędnych szwów.
Ograniczenie powierzchni szytych sprzyjających rozwijaniu się bakterii oraz drobnych załamań i zadrapań na powierzchni tapicerki ułatwia utrzymanie czystości, jednocześnie chroniąc tapicerkę przed uszkodzeniem. Tapicerka nieorganiczna to materiał odporny również na promieniowanie UV. W gabinetach lekarskich korzystających na co dzień ze światła naturalnego, ale też dużych ilości światła sztucznego, odbarwienia koloru tapicerki mebli są normalne.
Z czasem jednak odbarwienia takie powodują, że gabinet zaczyna wyglądać coraz mniej estetycznie i czysto, nawet gdy jest regularnie dezynfekowany.
Wykorzystanie nieorganicznej tapicerki daje szansę dopasowania jej kolorystyki do estetyki gabinetu, ale jednocześnie chroni powierzchnię mebli przed uszkodzeniami w wyniku promieniowania UV – meble pokryte takim rodzajem tapicerki nie niszczą się szybko i nawet po wielu latach użytkowania prezentują się dobrze.
Dlaczego wysokiej jakości meble medyczne są tak ważne?
Zastosowanie nieorganicznej, bezszwowej tapicerki w fotelach zabiegowych, taboretach medycznych, leżankach, kozetkach czy łóżkach szpitalnych daje pacjentowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa, bo już sam widok czystych i zadbanych mebli medycznych może wywołać poczucie spokoju i zaufania do standardów obsługi w gabinecie.
Sama możliwość regularnego czyszczenia tapicerki bez jej uszkadzania gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów, ograniczając ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi dla jego zdrowia bakteriami, które mógł pozostawić po sobie pacjent poprzedni. Finalnie dobrej jakości tapicerka to również korzyść dla obsługującego gabinety lekarskie personelu medycznego – wysoka jakość mebli wpływa na ich komfort pracy, co przekłada się na szansę zapewnienia lepszej opieki wszystkim pacjentom pojawiającym się w gabinecie.