Czym jest zastawa stołowa?

Każdy z nas ma w domu najczęściej jeden lub dwa komplety zastawy stołowej. Jest to zbiór wszystkich potrzebnych elementów, których używamy do codziennych posiłków. Wszelkie elementy takie jak talerze, kubki, miski i wiele innych – to one stanowią całą zastawę stołową. Jest to najbardziej pożądana rzecz w każdym domu. Wiele osób ma co najmniej dwie zastawy. Mogą bowiem występować świąteczne wydania talerzy, kubków oraz innych akcesoriów na stół. Z zastawy stołowej korzystamy codziennie jedząc posiłki. Zastawa może posiadać wiele elementów, jednak wszystko zależy od danej firmy i kolekcji.

Co wchodzi w jej skład?

Ogólnie rzecz biorąc, zastawę stołową można podzielić na parę typów. Jeżeli chodzi o pełną zastawę stołową, to podstawowymi elementami są talerze. Istnieje około 5 typów talerzy. Są to (wymieniając od najmniejszego) talerzyk B&B – z języka angielskiego bread&butter, co oznacza dosłownie chleb i masło. Talerzyk B&B, czyli śniadaniowy.

Później mamy do czynienia z talerzem deserowym (lub sałatkowym), głębokim i płaskim – są to trzy talerze do obiadu. Kolejnym typem jest talerz do serwowania. W zastawie występują również kubki o różnej pojemności, filiżanki śniadaniowe, do kawy, herbaty i espresso oraz podstawki do każdej z nich. Możemy również spotkać takie elementy jak dzbanek na kawę, dzbanek na herbatę, mlecznik, cukiernica, miski oraz inne elementy.

Czy każda zastawa stołowa ma te same elementy?

Dużo zależy od firmy, która zajmuje się produkcją danej zastawy stołowej. Podstawowe części wymienione wyżej powinny znajdować się w każdego typu zastawie. Jednak często możemy mieć styczność z elementami, które nie zawierają się w każdej kolekcji. Są to niekiedy bardzo wymyślne elementy. Często spotykana jest waza do zupy czy jarzyn. Wszelkie miski na oliwki, miseczki na dipy, sosy i dodatki w różnych kształtach, kieliszki na jajka, naczynia do serwowania, półmiski odpowiedniej wielkości czy eleganckie naczynka ozdobne.

Piękna zastawa stołowa

Firmy i kolekcje

Na całym świecie istnieje wiele znanych firm, które zajmują się produkcją zestawów obiadowych z porcelany. Każda firma opiera się na zupełnie innych wartościach i w sposób inny tworzy wszelkie naczynia należące do zastawy. Zazwyczaj możemy mieć do czynienia z wieloma różnorodnymi kolekcjami w danym sklepie firmowym. Producenci bowiem stawiają na różnorodność. Będziemy więc mogli zakupić zastawę stołową w stylu nowoczesnym, wiejskim, starodawnym oraz w wielu innych rodzajach.

Z czego wykonane są produkty zastawy stołowej?

Znaczną większość zastaw stołowych stanowią wyroby z ceramiki i porcelany. Rzadziej, lecz też można spotkać się z elementami szklanymi. Warto dodać, że istnieje parę typów porcelany, z której wykonuje się naczynia. Najwyższej jakości porcelana jest zwana porcelaną kostną, którą używa się z okazji świąt – półprzezroczysta, cieniutka lecz wytrzymałą i szlachetna. Porcelana Premium jest do codziennego użytku, natomiast naczynia z porcelany fajansowej lub z ceramiki są mniej szlachetne, jednak nie znaczy to że są w jakikolwiek sposób mniej przydatne czy gorsze.