Czy telefon kupiony w Niemczech będzie działał w Polsce?

Planujesz zakup telefonu w Niemczech i chcesz przewieźć go do Polski? Jak najbardziej możesz to zrobić, musisz jednak upewnić się, że będzie on w pełni sprawnie działał po przyjeździe do kraju. W poniższym artykule podpowiadamy, jak to zrobić i opisujemy, jak wygląda rynek telefonów w Niemczech.

Na co uważać, kupując telefon za granicą?

Transfer danych

Standardem w przesyłaniu danych jest dzisiaj 4G oraz LTE. Chodzi o to, że urządzenia przystosowane do łączenia się z siecią za pomocą LTE mogą z powodzeniem korzystać również z innych częstotliwości, zdarza się jednak, że telefony mogły zostać przygotowane jedynie do dystrybucji na określonym rynku (np. wyłącznie na terenie Niemiec).

Certyfikaty

Telefon kupiony za granicą powinien mieć odpowiednie oznaczenia, sugerujące, że wyrób spełnia normy narzucone przez Unię Europejską. Jest to potwierdzenie, że telefon pochodzi z bezpiecznego źródła i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Innym ważnym parametrem, również zaliczającym się do kwestii związanych z bezpieczeństwem, jest SAR, (ang. Specific Absorption Rate) informujący o tym, jak szybko ciało ludzkie pochłania fale radiowe, wytwarzane przez daną komórkę.

Połączenia VoLTE

Standard VoLTE (Voice over LTE) jest obecnie dostępny dzięki współpracy producentów i operatorów różnych sieci, niemniej jednak nie w każdym przypadku. Jakie są korzyści? Przede wszystkim standard VoLTE pozwala na szybszy transfer połączeń, lepszą jakość, a nawet pomaga zaoszczędzić baterię.

Zakup telefonu w Niemczech – jak wygląda sytuacja na rynku?

Jeśli mowa o cenach telefonów komórkowych w Niemczech, mamy tutaj w porównaniu z Polską pewien paradoks – jeśli przeliczymy średnie niemieckie zarobki na złotówki, będą one nieporównywalnie wyższe, z kolei ceny telefonów okazują się niższe, niż nasze. Średnia cena telefonu w Polsce wynosi ok. 1321 zł (293,25 €), w Niemczech zaś ok. 1250 zł (277,49 €). Wyższa cena polskich komórek obejmuje według statystyk aż ⅓ dostępnych w naszym kraju modeli. Wyjątkiem mogą być tutaj telefony takie jak Nokia Lumia 1020, czy też Sony Xperia Z3. Oznacza to, że koszt zakupu telefonu za granicą może okazać się całkiem opłacalny. Pytanie tylko, gdzie kupować, by telefon bez kłopotu służył również po powrocie do kraju?

Telefon na abonament w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

Zakup telefonu na abonament to w Niemczech wyjątkowo popularne rozwiązanie. M Ma ono swoje plusy, np. w razie kłopotów z telefonem można liczyć na pomoc ze strony sieci, a do tego zyskujesz dostęp do najnowszych modeli, które nierzadko w pierwszych miesiącach sprzedaży są dostępne wyłącznie na umowę. Niestety, telefon na abonament ma również swoje minusy: informacje zapisywane małym druczkiem, przepłacanie, wysokie opłaty podstawowe i wiele innych zagrożeń. Dlatego też, jeśli już zdecydujesz się na zakup telefonu w Niemczech, przemyśl możliwość skorzystania z pomocy specjalistów.

Jak bezpiecznie kupić telefon za granicą?

Ostateczna decyzja o nabyciu telefonu poprzedzona jest na ogół przeglądaniem ton ofert w sklepach, w sieci, radzeniem się bliskich… wszystko to potrafi zabrać mnóstwo czasu. A gdy już wybierzemy ostatecznie telefon, zaczyna się przeprawa z umową o abonament. Jak sobie z tym poradzić?

Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z pomocy Teleberlin. Jest to firma udzielająca kompleksowej pomocy z zakresu doboru najlepszych ofert, szytych na miarę potrzeb klienta. To oczywiście nie wszystko. Wyjaśniamy wszelkie niezrozumiałe kwestie związane z umową, pomagamy w wyborze telefonu komórkowego, a także najlepszej oferty internetowej. Gwarantujemy pomoc w wyborze zakupu telefonu komórkowego, który po przyjeździe do Polski będzie funkcjonował bez zakłóceń.