Oświetlenie hal przemysłowych – nowoczesne rozwiązania LED

Hale przemysłowe to ogromne pomieszczenia, znajdujące się w ogromnych budynkach – nic więc dziwnego, że potrzeba naprawdę sporo światła, a co za tym idzie, także energii, aby je oświetlić. Może to wiązać się z bardzo dużymi kosztami, które muszą być pokryte przez osoby, które są właścicielami hali. Na szczęście istnieją dobre alternatywy, które pozwalają na właściwe oświetlenie hal przemysłowych i zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Lampy LED, bo to właśnie o nich mowa, są nowoczesnym rozwiązaniem, które coraz bardziej zyskuje na popularności!

Lampy LED – cechy charakterystyczne

Lampy LED są świetną alternatywą dla lamp zwykłych, które zużywają dużo prądu, a co za tym idzie, windują rachunki mocno do góry. Niestety oświetlenie takich pomieszczeń, jak hale przemysłowe zjada naprawdę sporo budżetu i znalezienie chociażby najmniejszej oszczędności, jest na wagę złota. Na szczęście lampy LED są właśnie oszczędnym rozwiązaniem, które z powodzeniem można w halach przemysłowych zastosować. Prawda jest taka, że oszczędności mogą dochodzić nawet do 70% obecnych wydatków! Jest więc to naprawdę spora suma!

A jak to się dzieje, że lampy LED są aż tak oszczędne? Przede wszystkim dzieje się tak dlatego, że pobierają one naprawdę mało mocy. Jest im do działania potrzebna znacznie mniejsza ilość energii elektrycznej, niż lampom tradycyjnym. Także długość działania jest większa niż w przypadku tradycyjnych lamp – lampy LED-owe mogą świecić nawet do 40000 godzin! Jest więc sporo plusów, aby zamienić zwykłe lampy na te LED-owe, zwłaszcza w tak dużych pomieszczeniach, jakimi zazwyczaj są hale przemysłowe!

oświetlenie LED dla przemysłu

Hale przemysłowe – jak mają być oświetlone?

Przede wszystkim hala przemysłowa lub magazyn wielko powierzchniowy powinien być oświetlony równomiernie. Trzeba także przestrzegać zasad BHP, które wyraźnie mówią, jakie natężenie światła powinno w takim miejscu panować. Warunki pracy w takim miejscu mimo wszystko powinny być odpowiednie i dostosowane do człowieka. Trzeba pamiętać także o tym, by światło znajdujące się w hali nie powodowało efektu olśnienia, czyli nie odbijało się nadmiernie od maszyn, które znajdują się w hali i nie oślepiało tym samym pracujących tam ludzi.

Ważne jest także to, aby hala przemysłowa była oświetlona równomiernie i by w każdym jej koncie było takie samo natężenie światła, nigdzie bardziej, lub mniej. Niemniej ważne jest także to, aby światło odpowiednio oddawało barwy znajdujących się w hali przemysłowej rzeczy. Jest to niezwykle ważne, aby światło nie było powodem załamania barw, bo może to być skutkiem jakichś pomyłek, a nawet wypadków. Zdecydowanie lepiej jest dmuchać w takich sprawach na zimne!

Jak możesz oświetlić halę przemysłową?

dwie możliwości oświetlenia hal przemysłowych – jedną z nich jest oświetlenie liniowe, gdy lampy są ułożone w taki sposób aby wszystkie linie były blisko siebie, tak by wszystkie metry kwadratowe były dobrze oświetlone. Istnieją specjalne, liniowe oprawy LED, które można zainstalować, przy takim oświetleniu – są one naprawdę skuteczne!

oświetlenie przemysłowe

Drugim sposobem, jak możesz oświetlić halę przemysłową, jest wykorzystanie lamp high-bay, których światło rozprasza się koliście, co sprawia, że cała hala może być dużo lepiej oświetlona. Ten typ oświetlenia dużo lepiej radzi sobie w tak dużych pomieszczeniach, jakimi niewątpliwie są właśnie hale przemysłowe. Warto jest zatem właśnie z tego rozwiązania skorzystać.

Podsumowanie

Oświetlenie tak wielkich pomieszczeń, jak hale przemysłowe czy magazyny, może przyprawiać niektórych o dreszcze, zwłaszcza, jeżeli do ich oświetlenia miałyby zostać wykorzystane zwykłe żarówki, które ciągną bardzo dużo prądu. Na szczęście, wcale nie trzeba tracić ogromnych pieniędzy, aby dobrze oświetlać tego typu pomieszczenia – żarówki LED także świetnie się sprawdzą, a przy tym zużyją dużo mniej prądu od żarówek tradycyjnych.

Dlatego też, dla oszczędnych przedsiębiorców, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie oświetlenie LED, które świetnie spełnia wszystkie warunki BHP i jest oszczędne. Dużo pieniędzy, które dotychczas wydawałeś na energię elektryczną, teraz może zostać ci w kieszeni!

 

 

 

Przypisane znaczniki: