Recenzja serii rowerów Level marki Kross, czyli o tym jak wybrać górala

Czasy, w których „góral” był najpopularniejszym, najbardziej podstawowym modelem roweru mogą już pójść w zapomnienie. Dzięki niezwykłej, nieustannie rosnącej popularności jazdy na rowerze, producenci coraz chętniej prześcigają się w nowych technologiach i rozwiązaniach, które pomogą jeszcze precyzyjniej pokonywać konkretne warianty tras rowerowych. Z tego też powodu mamy dziś już nie jeden, a kilka wariantów rowerów MTB – wybór jednego to już naprawdę sztuka wymagająca choć minimalnej wiedzy o rowerach górskich. Jak wybrać właściwego dla siebie „górala” i cieszyć się jazdą po nierównym terenie w najlepszy możliwy sposób? Doszukując się podpowiedzi trafiliśmy na niewątpliwie najobszerniejszą dziś ofertę rowerów MTB – Seria Level marki Kross to od kilku lat lider wśród polskich amatorów popularnych górali. Jak odpowiednio dobrać swój MTB?

MTB XC – Rocznik 2018

Na czele nowej odsłony serii Level stoi w tym roku model KROSS Level TE. Ten przeznaczony dla profesjonalistów model ma wszystko, czego brakowało jego poprzednikowi – jeszcze lżejszy, jeszcze szybszy, jeszcze bardziej wytrzymały. 29” koła, karbonowa rama i ultralekkie koła pozwalają na rozwijanie prędkości deklasujących konkurencję. A w świecie amatorskim?

Kross Level TE

Kross Level TE

Seria Kross Level z modelami sygnowanymi numerami od 1.0 do 14.0 to przekrój sportowych, zaawansowanych rowerów MTB XC z każdej półki cenowej. W przeciwieństwie do modeli z ubiegłego roku, tu producent nie wyróżnił dwóch różnych podserii z różnymi rozmiarami kół. Zamiast tego stworzył więcej modeli, średnio po dwa na każdy przedział cenowy, pozwalając klientom wybrać rozmiar kół według własnych upodobań. Dzięki temu powstało połączenie roweru specjalistycznego i uniwersalnego – dokładnie takiego, jakiego poszukują wszyscy wielbiciele MTB. Rowery z serii Level to porządne propozycje, wyciągające w każdej kategorii cenowej najwyższą możliwą jakość komponentów dla optymalnie wygodnej i pewnej jazdy.

MTB XC – Rocznik 2017

Choć rowery z najnowszego rocznika to oczywiście pewność zastosowania najlepszych, najnowocześniejszych technologii, modele MTB XC z rocznika 2017 to nieustannie popularny wybór wśród wielbicieli górskiej jazdy. W ubiegłym roku do wyboru mieliśmy aż dwie serie, przy czym zarówno rowery z serii Level B, jak i Level R są sprzętem nastawionym przede wszystkim na wyścigi na każdym poziomie. Różnica między seriami polega przede wszystkim na rozmiarze koła – 29” w serii B, oraz 27,5” w serii R. Czy jednak wyłącznie koła decydują o tym, który z modeli wybrać?

Kross Level B2

Kross Level B2 – kupisz go za niecałe 1900 zł w PM Bike.

Poszukując odpowiedniego dla swoich potrzeb roweru górskiego, pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest styl jazdy. Nie można bowiem z góry zakładać, że wszystkie MTB są sobie równe – takie założenie przeszło do lamusa co najmniej 10 lat temu. Nawet serie tak bliźniacze jak Kross Level B i Kross Level R pokazują, że każdy może poszukiwać w „góralach” czegoś innego. Seria Level B to rowery zbudowane na dużej średnicy koła. Nie od dziś wiadomo że 29” to idealny model do ścigania się, pozwalający na osiąganie większej prędkości oraz dający zwiększoną przyczepność do podłoża, niezwykle istotną podczas stromych zjazdów.

Jeśli więc to na prędkości zależy ci najbardziej, a twój wzrost umożliwia swobodne poruszanie się na kołach 29”, z powodzeniem wybierz jeden spośród 12 modeli z serii B. Jeśli jednak trasy, które pokonujesz na rowerze są znacznie bardziej kręte i techniczne, a na trasie liczy się nie tylko prędkość, ale i dynamika przyspieszenia oraz zwrotność, mniejsze koła serii Level R to wybór w sam raz dla ciebie.

Tu producent również oferuje aż 10 wariantów modelu w różnych półkach cenowych, dając tym samym możliwość wyboru roweru o wspaniałej charakterystyce i wysokiej jakości komponentów każdemu, niezależnie od budżetu. Wszystkie rowery MTB XC od Krossa to przede wszystkim możliwość wyboru rozmiaru ramy, z którym wiąże się również odległość rozstaw kół, odległość od kierownicy czy rozmiar kierownicy. Marka pozwala na naprawdę spersonalizowane zakupy rowerowe.

W końcu na MTB trzeba czuć się swobodnie i pewnie – tylko tak adrenalina podczas pokonywania trasy będzie miała sens. Wisienką na torcie rocznika 2017 w serii MTB XC jest rower KROSS Level B+ przeznaczony dla zawodowców i niezwykle często spotykany podczas oficjalnych wyścigów zarówno wśród pań, jak i panów.