Zasłony zaciemniające – na przelotkach czy na taśmie?

Odpowiedni dobór zasłon typu blackout potrafi w odczuwalny sposób odmienić Twoje wnętrze stosunkowo niewielkim kosztem.

Można je ułożyć na różne sposoby, aby jednak się to udało, musisz zastanowić się nad tym, jaki sposób zawieszenia wybierzesz. Stąd pojawia się pytanie, co wybrać: zasłony na przelotkach czy na taśmie?

Zasłony na przelotkach – najważniejsze informacje

  • Największym plusem wyboru tego typu rozwiązania jest to, że zasłony tego typu są wyjątkowo szybkie do zawieszenia – wystarczy wsunąć je na karnisz i już! Jest to niesamowita oszczędność czasu, dzięki której zamiast godzinami układać marszczenia zasłonki, możesz poświęcić swój wolny czas na inne zajęcia.
  • Ważnym niuansem jest też to, że zasłony na przelotkach od tych klasycznych są dłuższe o ok. 3 cm. Chodzi tutaj o możliwość zasłonięcia karnisza. Dlatego też, mierząc długość zasłony, mierzymy ją od góry karnisza do podłogi, dodaj te 3 cm.
  • Konieczny jest również odpowiedni karnisz. Aby mógł on dobrze wyglądać, powinien być dobrany do koloru przelotek. Co więcej, szerokość karnisza musi być o 1 cm mniejsza od szerokości przelotek, by można było wygodnie przesuwać zasłonę.

Zasłony na taśmie – co warto wiedzieć?

W przeciwieństwie do zasłon na przelotkach, które po zawieszeniu układają się właściwie w jeden sposób, zasłony na taśmie możesz zmarszczyć w niemal dowolny sposób. Co więcej, dostępne są zasłony z już wszytą taśmą, co pozwala zaoszczędzić czas niezbędny na jej wszycie.

Mierzenie długości zasłony odbywa się odrobinę inaczej – mierzy się ją od połowy żabki do podłogi. Chyba że zasłona jest wyposażona w tunel, dzięki któremu możesz po prostu wsunąć zasłonę na karnisz – wówczas mierz długość od górnej krawędzi karnisza.

Na co uważać podczas prania?

  • Zasłony zaciemniające są na ogół cięższe niż inne, dlatego też nie zawsze jest możliwe pranie ich w pralce. Jeśli Twoje zasłony odznaczają się większą wagą, znajdź dobrą pralnię chemiczną.
  • W przypadku zasłon na przelotkach konieczne jest zabezpieczenie ich poprzez włożenie do odpowiedniego woreczka na pranie. Pomoże to uchronić pralkę przed uszkodzeniami.

Jakie są właściwości zasłon zaciemniających?

Pochłanianie dźwięków

Co prawda, zasłona nie pochłonie dosłownie wszystkich dźwięków i nie zapewni absolutnej ciszy, lecz jeśli mieszkasz w hałaśliwym miejscu, w pewnym stopniu te dźwięki wyciszysz, co może istotnie poprawić jakość Twojego snu.

Większe zaciemnienie pomieszczenia

Nierzadko się zdarza, że nawet w środku nocy nie masz optymalnych warunków ku temu, by wypocząć. Powodem może być pełnia lub latarnie świecące prosto w okno. Zasłona zaciemniająca jest w stanie pochłonąć nawet do 95% padającego do pokoju światła, dzięki czemu możesz w prosty sposób stworzyć sobie idealne warunki do snu. Dotyczy to również drzemki w ciągu dnia.

Regulacja temperatury

Często w upalne dni możesz zauważyć pozaciągane rolety w oknach wielu domów. Nie dzieje się to bez powodu. Jest to zabieg umożliwiający wychłodzenie pomieszczenia, dzięki czemu przebywanie w nim w upalny dzień może stać się dużo bardziej znośne.

Działa to jednak również w drugą stronę – ogrzewając pomieszczenie w sezonie jesienno-zimowym, najwięcej ciepła wytracamy właśnie poprzez okna. Zastosowanie zasłon zaciemniających pozwala lepiej zabezpieczyć się przed tą stratą, właśnie dlatego, że są grubsze i cięższe niż klasyczne.

zasłony zaciemniające

Zasłony zaciemniające – gdzie ich szukać?

Dzięki swojej rosnącej popularności gotowe zasłony zaciemniające są dostępne praktycznie wszędzie, w tym w sieci. Dlatego też, jeśli chcesz zaoszczędzić czas, zajrzyj do My Kaliad Home. Jest to sklep z pięknymi, stylowymi tekstyliami domowymi, jakie dopasujesz do każdego stylu, w tym do stylu boho, glamour, loftowego, minimalistycznego, skandynawskiego i wielu innych. Dostępne są również zasłony zaciemniające na taśmach i przelotkach w licznych kolorach – od głębokiego turkusu aż po olśniewającą biel.