Aktywa światłowodowe – jakie urządzenia wykorzystywane są w sieciach P2P

Bez istnienia sieci komputerowych trudno wyobrazić sobie współczesny świat wirtualny – w końcu to na nich opiera się dziś możliwość wysyłania i odbierania danych na każdym komputerze. Same sieci to jednak nie jeden, a co najmniej kilka modeli komunikacyjnych, z których każdy opiera się na nieco innej budowie i technologii. Właściwie każdy kojarzy dziś pasywne sieci FTTH, dzięki którym pobiera dane z serwerów i korzysta z Internetu. Jest jednak jeszcze jeden model, o którym najgłośniej zrobiło się w latach 90. ubiegłego wieku. Mowa oczywiście o aktywnej sieci P2P, dzięki której komputery mogły przesyłać dane między sobą, jak równy z równym, bez wykorzystania dodatkowego serwera zewnętrznego. Z jakich elementów składa się tego typu sieć i na jakiej zasadzie działa?

Aktywna sieć P2P – na czym to polega?

Sieć P2P (z angielskiego peer-to-peer) to inaczej sieć równorzędna, w której każdy węzeł sieci jest równoważny. W praktyce oznacza to, że każdy komputer podłączony do danej sieci może służyć zarówno do wysyłania, jak i odbierania danych równorzędnych – każdy serwer może być tu jednocześnie klientem i odwrotnie, przez co możliwe jest równoległe pobieranie plików i udostępnianie ich innym komputerom w tej samej sieci.

Rozwiązanie tego typu jest dla użytkowników korzystne przede wszystkim dlatego, że całkowicie pomija środkowego klienta jakim w tym wypadku byłby serwer zewnętrzny. Metoda ta stała się niezwykle popularna wśród programów do udostępniania muzyki w latach 90., kiedy to aplikacje takie jak Napster, eDonkey czy BitTorrent zyskiwały ogromną popularność.

moduł SFP

Sieć P2P charakteryzuje się przede wszystkim zmiennością struktury węzłów sieci, co oczywiście ma związek ze zmieniającą się nieustannie liczbą komputerów w niej dostępnych, a więc też liczbą hostów mogących służyć zarówno jako urządzenia pobierające jak i wysyłające dane.

Sieć P2P można podzielić jednak zarówno na sieć bez centralnego serwera, gdzie faktycznie nie istnieje żadna centralna baza zasobów, jak i sieć z serwerami centralnymi, których zadaniem jest przechowywanie informacji o użytkownikach podłączonych do sieci i udostępnianych przez nich zasobach. Te drugie są oczywiście znacznie bardziej efektywne, gdyż każdy użytkownik podłączający się do sieci ma automatycznie podgląd na to, co jest w sieci dostępne i co może chcieć ewentualnie pobrać. To ułatwienie, z którego torrenty korzystają od początku swojego istnienia.

Aktywa światłowodowe – narzędzia wykorzystywane przez P2P

Komunikacja oparta na sieci P2P gwarantuje możliwość przesyłania i odbioru plików jednocześnie wszystkim komputerom objętym daną siecią, nie wykorzystując do tego celu serwera zewnętrznego. Sama sieć musi być jednak z pewnych elementów zbudowana i wśród nich najważniejszymi będą moduły SFP (6C, WMD, SR) oraz media konwertery.

Moduły SFP i SFP+

Moduły SFP, zwane także transceiverami to podstawowe układy pozwalające na połączenie płyty głównej switcha lub routera ze światłowodem, a więc umożliwiają przepływ danych w sieci. Standardowe moduły SFP 6C-SFP-0301 1.25Gbps, 550m, MM to jedne z oszczędniejszych, a jednocześnie wysoce wydajnych modułów, obsługujące przepływ danych z prędkością 1,25 Gb/s. Moduły te stosuje się przede wszystkim w kanałach światłowodowych, ale też w interfejsach switch-to-switch, interfejsach Router Serwer, w Gigabit Ethernet oraz innych popularnych systemach transmisji optycznej.

Transmisja dla tego typu modułów we włóknach wielomodowych możliwa jest na odległość 550 m, co choć pozwala na stworzenie dobrego połączenia, może z czasem nie wystarczyć. To właśnie dlatego też pojawia się dziś potrzeba wykorzystania innych wariantów modułów SFP. Przykładowo, SFP+ 1310nm DFB 10Gbit to szansa na osiągnięcie zasięgu rzędu 10-20 kilometrów.

Media konwertery

Media konwertery to dziś jedne z najważniejszych elementów umożliwiających włączenie sieci wewnętrznej zbudowanej na kablach miedzianych do instalacji światłowodowej. To właśnie dzięki nim możliwe jest rozszerzanie sieci gigabitowej do nawet 80 kilometrów, co w praktyce okazuje się dziś niezwykle potrzebne. Jednym z najpopularniejszych media konwerterów są konwertery Gibabit Ethernet, które są nie tylko niezwykle proste w obsłudze i montażu, ale też w pełni zgodne ze standardami IEEE 802.3z oraz także 802.3ab i są instalowane w standardowej obudowie konwertera, ułatwiając wspomniany już montaż.

media converter

Media konwertery pozwalają na monitorowanie ich statusu pracy za pomocą umieszczonych w obudowie diod LED odpowiadających za zasilanie, DUP, FP-LINK, RX, 2000 oraz TX. Konwertery Gigabit Ethernet są gotowe do pracy w instalacji Plug and Play, obsługują zarówno Link Alarm jak i Jumbo Frame (64-9216 bajtów), a przy tym pozwalają na pełną kontrolę napięcia.

Zarówno media konwertery jak i moduły SFP są podstawą tworzenia wydajnych sieci P2P, które są dziś równie popularne jak na początku swojego powstawania. Choć wykorzystanie wspomnianych wcześniej programów do wymiany plików muzycznych jest dziś nieco mniejsze, wiele technologii w dalszym ciągu opiera się na standardowej budowie sieci peer-to-peer. Torrenty i serwery wymiany plików zdecydowanie nie słabną, a jedynie wymagają jeszcze wydajniejszych i skuteczniejszych elementów budowy sieci.


Wszystkie wymienione powyżej produkty znajdziesz w sklepie internetowym Intersell, który zajmuje się sprzedażą urządzeń, akcesoriów i urządzeń do budowy i serwisowania sieci światłowodowych.

Przypisane znaczniki: