Czy sztuczna biżuteria może zastąpić prawdziwą?

Sztuczna biżuteria nie zawsze kojarzy się z wysoką jakością wykonania czy najwyższą trwałością, dlatego zwykle uchodzi za gorszą niż klasyczna biżuteria jubilerska. Wiele lat istnienia świata mody pokazuje jednak, że to właśnie często tańsze, mniej szlachetne rozwiązania cieszą się większą popularnością. Sztuczna biżuteria bez problemu podąża za nowymi trendami, dopasowuje się do sezonowej mody i oferuje znacznie większą różnorodność, niż typowa biżuteria złota czy srebrna. Czy jest jednak możliwe, by sztuczna biżuteria zastąpiła prawdziwą i wyglądała równie elegancko podczas najważniejszych okazji?

Skąd pochodzi sztuczna biżuteria i dlaczego ją nosimy?

Choć pomysł na wykorzystanie nieszlachetnych metali do stworzenia biżuterii może wydawać się tanim i nietrafionym pomysłem, historia biżuterii i co najważniejsze, sztucznej biżuterii pokazuje zupełnie inną stronę rzeczywistości. Samo słowo bijou, od którego wywodzi się polskie słowo biżuteria oznacza we francuskim „klejnot”, ale przez lata biżuteria przybierała różne funkcje i nie zawsze wymagała stosowania drogich, szlachetnych metali.

Ostatecznie to sam dom mody Chanel, kojarzący się z luksusem i wytwornością wprowadził do świata mody elegancką, stylową i dedykowaną wyłącznie jako ozdoba biżuterię sztuczną, nie wykonaną ze szlachetnych czy półszlachetnych materiałów.

Ideą sztucznej biżuterii jest imitowanie drogich metali z pomocą znacznie tańszych zamienników umożliwiających produkcję masową. Pozłacane naszyjniki, posrebrzane kolczyki czy delikatne łańcuszki wyglądające jak kilkukaratowe złoto mogą do złudzenia przypominać prawdziwą, jubilerską biżuterię, a przy tym być dostępne dla szerszego grona odbiorców. Nie każdego musi być przecież stać na pierścionek z kamieniami szlachetnymi, szczególnie gdy ten ma być jedynie modnym dodatkiem do stylizacji na jeden wieczór. Współczesna biżuteria sztuczna pokazuje, że nie musi być tanią podróbką oryginału.

BRANSOLETKA DELIKATNA KAMIEŃ MARMUR CIEMNY

Bransoletka ciemny marmur – biżuteria sztuczna pochodzi ze sklepu Lacante.pl, dostępna pod adresem https://www.lacante.pl/pl/p/BRANSOLETKA-DELIKATNA-KAMIEN-MARMUR-CIEMNY/137

Zalety sztucznej biżuterii – tanie nie zawsze znaczy gorsze

Z reguły biżuteria jubilerska, dzięki wykorzystaniu szlachetnych metali czy kamieni jest o wiele droższa, niż sztuczna biżuteria dostępna nawet w sieciowych sklepach odzieżowych. Droższa oznacza w tym przypadku lepsza, ale jakość tą można potraktować jedynie subiektywnie – złoty pierścionek z brylantem przetrwa dłużej, niż pozłacana kopia z cyrkonią, jednak jeśli stawiamy na modne dodatki które wyjdą z użytku w przyszłym sezonie, czy inwestycja w prawdziwe kruszce jest faktycznie warta poświęcenia?

Jak się okazuje, sztuczna biżuteria może mieć wiele zalet i wspomniana już niższa cena jest tylko jedną z nich. W przypadku biżuterii sezonowej, którą ubierzemy na jedną okazję czy do jednej stylizacji, niska trwałość wcale nie sprawi tu większego problemu. Czym poza tym kusi sztuczna biżuteria?

  • Ciekawe wzornictwo i pełna kolorystyka. Wykorzystanie sztucznych materiałów i metali umożliwia wykonanie biżuterii w kolorach, które dla naturalnych kamieni i kruszców są zwyczajnie niedostępne. Podobnie wygląda tu kwestia kształtów – metale nieszlachetne są znacznie łatwiejsze w obróbce, a gdy zostaną już pozłocone czy posrebrzone, ich efekt może zachwycać.
  • Dopasowanie do trendów. Biżuterię sztuczną można określić mianem sezonowej, bo to właśnie na podstawie trendów dyktowanych przez marki odzieżowe czy znane domy mody projektuje się dziś wiele dodatków niekoniecznie wpisujących się w ramy biżuterii ponadczasowej. I choć jej trwałość jest niższa, jak podkreśla wielu fanów takiego rozwiązania – biżuterią sztuczną nie da się znudzić.
  • Może być noszona na specjalne okazje. Czasy, w których biżuteria sztuczna już po założeniu brudziła ubrania czy skórę dawno minęły i choć wiele tanich marek w dalszym ciągu stawia na słabej jakości materiały, istnienie eleganckiej sztucznej biżuterii nie jest niemożliwe! Dziś wybiera się ją nawet coraz częściej do stylizacji wieczorowych czy nawet ślubnych, w których przypadku trwałość biżuterii nie musi być wieczna.

Czy sztuczna biżuteria może zastąpić prawdziwą?

Pytanie to zadaje sobie wiele stylistek i fanów mody, którzy z jednej strony chcą stawiać na jakość i elegancję, a z drugiej podążać za trendami i nie ograniczać się do dość prostych, ponadczasowych dodatków. Najprostsza odpowiedź na nie brzmi: zdecydowanie tak! Dobrze wykonana i dopracowana w każdym detalu biżuteria sztuczna może nie tylko wyglądać jak droga biżuteria jubilerska, ale też przetrwać znacznie dłużej, niż jeden wieczór.

Przy dynamicznie zmieniającej się modzie warto pomyśleć o zainwestowaniu w jedynie kilka klasycznych, droższych dodatków i postawić na biżuterię sztuczną jako najlepszy dodatek do każdej modnej stylizacji.