Czym charakteryzują się buty do tenisa ziemnego?

Większość osób zaczynających swoją przygodę z tenisem ziemnym zazwyczaj gra w zwykłych butach sportowych np. obuwiu przeznaczonym do biegania.

Jeśli jednak planujemy zakup obuwia specjalnie z myślą o grze w tenisa ziemnego, to dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybranie butów przeznaczonych do tej dyscypliny sportu. W takim obuwiu z pewnością będziemy czuć się pewniej i wygodniej na korcie, a dla naszych nóg będzie to zdecydowanie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe rozwiązanie.

Czym różnią się buty do tenisa ziemnego od innych butów sportowych?

Na pierwszy rzut oka buty tenisowe mogą nie różnić się zbyt wiele od innych butów sportowych. Jednak w przypadku obuwia tenisowego największa różnica tkwi w szczegółach. Warto pamiętać, że obuwie sportowe ma za zadanie zapewniać nam komfort podczas aktywności i jednocześnie dbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszych stawów oraz innych ważnych elementów organizmu biorących udział w danej aktywności.

Z tego względu buty powinny być zawsze dobierane do rodzaju aktywności fizycznej, jaką zamierzamy w nich uprawiać. Dla początkujących różnice mogą nie być tak bardzo widoczne, jednak z czasem okaże się, że posiadanie obuwia przeznaczonego specjalnie do gry w tenisa będzie niezbędne.

Buty tenisowe zaprojektowane są specjalnie z myślą o tej dyscyplinie. Oznacza to, że zarówno ich budowa, użyte materiały oraz podeszwa stworzone są w taki sposób, aby zapewnić jak najwyższy komfort, pewność oraz bezpieczeństwo podczas gry. Tenis ziemny to dyscyplina sportu, która wymaga od gracza zwinności, dynamicznych ruchów i częstych zmian kierunku.

Z tego względu buty tenisowe muszą być przystosowane do takiej aktywności i zapewnić stopie odpowiednią przyczepność do nawierzchni, a także stabilność podczas ruchu. Buty sportowe przeznaczone do innych dyscyplin sportu nie sprawdzą się w tym przypadku, ponieważ np. buty biegowe przeznaczone są do przemieszczania się w linii prostej, natomiast buty tenisowe muszą zapewniać stabilność podczas ciągłych zmian kierunku ruchu i dynamicznej aktywności.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu butów do tenisa ziemnego?

Podstawową kwestią przy wyborze butów do tenisa jest ich rozmiar i to dla kogo będą one przeznaczone. Mogą to być dziecięce, damskie lub męskie buty do tenisa. Rozmiar obuwia powinien być tak dobrany, aby zapewnić stopom stabilność podczas gry, ale jednocześnie nie powodować ucisku i otarć. Z tego względu warto wybierać delikatnie większy rozmiar, aby stopa miała około 5 mm wolnej przestrzeni.

Kolejną ważną kwestią jest to, na jakiej nawierzchni zamierzamy grać, ponieważ ma to wpływ na rodzaj podeszwy buta tenisowego. Najczęściej są to korty twarde, ziemne i trawiaste. Obuwie powinno być dobrane do danego rodzaju nawierzchni, ponieważ tylko w takim przypadku zapewni ono optymalną przyczepność i stabilność podczas gry, co jest bardzo ważne zarówno dla naszego komfortu, jak i bezpieczeństwa.

Oprócz tego obuwie tenisowe powinno być dobrane w taki sposób, aby było w pełni wygodnie i jednocześnie dostosowane  do stylu naszej gry. Jeśli gramy agresywnie i dynamicznie, powinniśmy szukać butów tenisowych, które zapewnią nam dużo lepszą przyczepność i mocniej ustabilizują stopę podczas gry, co w konsekwencji uchroni nas od różnych kontuzji.

tenis

Gdzie kupić buty do tenisa ziemnego?

Decydując się na zakup butów do tenisa ziemnego, duże znaczenie ma również to, gdzie zakupimy takie buty. Warto w tym celu korzystać z oferty sprawdzonych sklepów sportowych, które posiadają w swoim asortymencie specjalistyczny sprzęt przeznaczony dla tenisistów. Kupując buty tenisowe w takim sklepie mamy spory wybór dobrej jakości obuwia tenisowego, które z pewnością sprawdzi się świetnie na korcie i zapewni nam komfort oraz bezpieczeństwo podczas gry.

Sklepy ze sprzętem tenisowym mają również dostęp do produktów producentów, którzy tworzą obuwie oraz inne elementy odzieży i akcesoria specjalnie dla tenisistów. Dzięki temu można mieć pewność, że produkowane przez nich buty tenisowe będą spisywały się znakomicie, ponieważ ich projektowaniem zajmowały się osoby znające się na tej dyscyplinie sportu.