Obuwie do bieganie – na co zwracać uwagę?

Coraz więcej osób zaczyna biegać – jest to aktywność wpływająca bardzo pozytywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W większych miastach pojawiają się specjalnie wydzielone ścieżki biegowe, a osoby bardziej zaawansowane mogą spróbować swoich sił w cyklicznie organizowanych maratonach oraz półmaratonach. Bardzo ważnym elementem biegania jest dobór odpowiedniego obuwia, które chroni m.in. nasze stawy przed uszkodzeniem i bolesnymi kontuzjami. W zależności od częstotliwości biegania oraz powierzchni, po której się poruszamy, producenci butów przygotowali dedykowane modele pozwalające na zwiększenie komfortu. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane obuwie pozwala na osiąganie lepszych wyników oraz wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Sprawdź, jak układa się twoja stopa

Pronacja i supinacja – osobom rozpoczynającym swoją przygodę z bieganiem te dwie nazwy przeważnie nic nie mówią. O pronacji mówimy w przypadku, kiedy nasza w trakcie biegu nasza stopa kieruje się do wewnątrz, natomiast supinacja to ruch na zewnątrz. Większość osób posiada jednak stopę naturalną, czyli taką, która nie wykazuje żadnych nienaturalnych ruchów w trakcie przetaczania stopy z pięty na palce. Dla każdego rodzaju stopy produkowane jest specjalne obuwie, które wspomaga naturalne ruchy stopy, dzięki czemu nasze nogi nie męczą się zbyt szybko i jesteśmy o wiele mnie narażeni na kontuzje.

Dla każdego rodzaju stopy produkowane jest specjalne obuwie, które wspomaga naturalne ruchy stopy, dzięki czemu nasze nogi nie męczą się zbyt szybko i jesteśmy o wiele mnie narażeni na kontuzje.

Aby sprawdzić, jaki rodzaj stopy mamy, wystarczy stanąć zamoczyć nogę w wodzie i stanąć na kartce papieru. W internecie znajdziemy zdjęcia odcisków, które będziemy mogli przyrównać do naszego i zweryfikować informacje. Równie ważne jest, aby przed zakupem przymierzyć obuwie – rozmiarówki różnych producentów znacznie się od siebie różnią. Należy również pamiętać o tym, że buty biegowe powinny być większe od standardowego obuwia.