Sztywność rakiety – jak ją rozumieć?

Dobierając rakietę do tenisa, trzeba liczyć się z tym, że nie wystarczy wejść do sklepu i kupić pierwszy model z brzegu.

Liczy się tutaj wiele parametrów, dzięki  którym gra w tenisa będzie sprawiała prawdziwą przyjemność, a Ty zyskasz szansę na prawdziwy rozwój swoich umiejętności. Tutaj zajmiemy się parametrem, jakim jest sztywność. Jak należy ją rozumieć i jak dobrać ją do swoich potrzeb?

Czym jest sztywność rakiety?

Jest to parametr określający to, w jakim stopniu rakieta ulega odkształceniu podczas uderzenia w nią piłką. Sztywność rakiety jest określana parametrem RA. Wyróżniamy trzy grupy rakiet pod względem sztywności:

  • poniżej 62 RA – niska sztywność
  • 63-65 RA – średnia sztywność
  • powyżej 65 RA – wysoka sztywność

Warto tutaj pamiętać o tym, że informacje na ten temat mogą być dosyć zróżnicowane i czasem rakieta o współczynniku 64 RA może być jeszcze uznana za miękką. Duży wpływ ma tutaj zróżnicowanie oznaczenia u poszczególnych producentów, zatem jeśli masz już dobrze dobraną rakietę, lecz chcesz wypróbować model innego producenta, niekoniecznie musi to oznaczać, że inna rakieta o tym samym parametrze będzie miała identyczną sztywność.

Jak sztywność rakiety przekłada się na sposób grania?

Istnieją dwa ważne aspekty, mające wpływ na przebieg gry. Są nimi siła i kontrola. Początkujący gracze powinni korzystać ze sztywniejszych rakiet, dlatego że w ich przypadku siła uderzenia ma większe znaczenie niż pełne kontrolowanie go. Sztywne rakiety, zalecane początkującym tenisistom są też na ogół dużo lżejsze, co ułatwia manewrowanie nimi.

Z kolei rakiety o mniejszej sztywności są już bardziej zalecane dobrze grającym amatorom i graczom zawodowym. Jest tak dlatego, że w ich przypadku bardziej liczy się już kontrolowanie lotu piłki niż siła – tę najczęściej mają już wypracowaną, dlatego mogą sobie pozwolić na rakietę o zmniejszonej sztywności.

Jak dobrać sztywność rakiety do swoich umiejętności?

Na początku swojej przygody z tenisem będziesz potrzebować rakiety, która zapewni Ci większą siłę uderzenia – technik nauczysz się dopiero z czasem. Poza tym, będąc na początku przygody z nowym sportem, większość osób nie ma jeszcze na tyle wyrobionej siły, by móc włożyć jej wystarczająco dużo w uderzenie. Rakieta, która w pewnym sensie nadaje uderzeniu część siły za Ciebie, pozwoli Ci uniknąć zbyt szybkiego zmęczenia.

Rakiety o mniejszym współczynniku sztywności są wskazane dla bardziej zaawansowanych. Zakładamy, że jeśli masz już nieco doświadczenia w bieganiu po korcie z rakietą, możesz zmienić ją na taką, która wymaga włożenia większego wysiłku z Twojej strony. Mniejsze naprężenie rakiety przekłada się na większą kontrolę nad uderzeniem, a do tego zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. łokcia tenisisty.

tenis

Nowoczesny sprzęt do tenisa – komfort i skuteczność

Nawet jeśli znajdziesz rakietę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb, wiedz, że nadal możesz borykać się z pewnymi problemami. Osobom początkującym zaleca się sztywniejsze rakiety ze sprzętu do tenisa, lecz korzystanie z nich wiąże się z ryzykiem intensywnych drgań, obniżających komfort korzystania. Na szczęście jednak pojawiają się technologie, dzięki którym większość z nich jest pochłaniana m.in. dzięki systemom takim jak SWX Pure Feel, stosowany w rakietach Babolat, dostępnych m.in. na stronie sklepu sportowego Come-On.

Z kolei rakiety określane jako “miękkie” generują mniej wibracji, lecz w zamian za to wywołują szybsze uczucie zmęczenia, z uwagi na konieczność wkładania w zamach znacznie większej siły. I tutaj znaleziono sposób – jednym z nich jest system VDM zastosowany w rączce rakiety, przekładający się na zmniejszone uczucie zmęczenia.

Przyłóż wagę do wyboru rakiety

Sztywność rakiety tenisowej to wysoce istotny parametr podczas doboru rakiety, lecz nie jedyny. Dlatego też, zanim ostatecznie wybierzesz rakietę – obserwuj, testuj, znajduj informacje, a gdy już się zdecydujesz, wybierz godny zaufania sklep oferujący najlepszy asortyment.