Talerz olimpijski – klasyczne obciążenie do sztangi

Obecnie mamy wiele rodzajów ćwiczeń siłowych, zarówno z wykorzystaniem masy własnego ciała, jak i specjalistycznych urządzeń, jednak treningi siłowe ze sztangą również nie tracą na popularności. Jest tak ze względu na ich dużą efektywność przy regularnych treningach. Ćwiczyć możemy również z samym talerzem. Poniżej kilka przykładów ćwiczeń z talerzem obciążeniowym oraz porady dotyczące bezpiecznego przechowywania. 

Ćwiczenia z talerzem olimpijskim – przykłady

Aby zacząć trening, dobieramy talerz o odpowiedniej wadze – dostosowujemy wielkość obciążenia do swoich możliwości. Następnie przechodzimy do treningu (poprzedzonego rozgrzewką). Polecanym ćwiczeniem jest wykonywanie okrężnych ruchów z talerzem trzymanym oburącz. Zaczynamy od kolan, wykonujemy okrężne ruchy rękami po 10 razy w każdą stronę. Kolejne ćwiczenia to skręty bioder, wyprosty (pamiętamy, by ramiona były cały czas wyprostowane). W innym ćwiczeniu chwytamy talerz obiema rękami za głową i podnosimy go 10 razy. Ćwiczenie to świetnie rozwija triceps.

talerz olimpijski ogumowany

By popracować bardziej nad bicepsem, chwytamy talerz obiema rękami z przodu i również podnosimy 10 razy. Po ustaleniu, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać w danej serii, pamiętajmy, by po zakończeniu każdej z nich dać sobie kilka minut odpoczynku. Następnie całą serię ćwiczeń powtarzamy od nowa. Najczęściej polecana ilość serii w ćwiczeniach wynosi 3 do 5. Z czasem, przy zachowaniu regularności treningów, stopniowo zwiększamy obciążenie, pamiętajmy jednak, by nie robić tego zbyt szybko. 

Jak bezpiecznie przechowywać talerze?

Popularnym rodzajem talerza do ćwiczeń staje się talerz olimpijski ogumowany, który zapewnia bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, jak i również bezpieczny montaż i przechowywanie. Zapewne wszyscy, którzy ćwiczyli za pomocą obciążeń np. żeliwnych, zetknęli się z irytującym odgłosem obijania się talerza o gryf lub o podłogę przy odkładaniu. Współcześnie produkowane talerze są często gumowane, dzięki czemu problem zostaje wyeliminowany. Do wyboru są talerze wykonane w całości z gumy lub zabezpieczone na brzegach za pomocą specjalnych, gumowych opasek.

Największe korzyści płynące z ćwiczeń siłowych

  • Najważniejszy będzie oczywiście wzrost siły. Regularne ćwiczenia sprawią, że będziesz w stanie podnosić coraz większe ciężary
  • Wyrzeźbiona sylwetka. Ogólnie można często usłyszeć, że zgrabna sylwetka to jedynie skutek uboczny systematycznych ćwiczeń, niemniej jednak jest to cel wielu ćwiczących, zwłaszcza w przypadku pań. 
  • Zwiększona wytrzymałość. Podnosząc nieustannie poprzeczkę (zgodnie z rosnącymi możliwościami), wciąż zwiększasz wytrzymałość swojego ciała na coraz większe obciążenia. 
  • Liczne korzyści dla zdrowia. Ćwicząc, spalamy tkankę tłuszczową i zmniejszamy poziom złego cholesterolu. Chronimy się w ten sposób przed miażdżycą czy też choroba wieńcową. Wzmocnieniu ulegają również kości, zatem osteoporoza też nie będzie nam straszna. 
  • Poprawa humoru. Trudno w to wątpić, zwłaszcza gdy zaczniemy dostrzegać pierwsze efekty swoich starań. Ma to również swoje podłoże biologiczne. Jak wiadomo, podczas wysiłku fizycznego wytwarzają się endorfiny, odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Zatem regularne treningi pomogą przejść przez dzień z uśmiechem na twarzy. 
  • Szybsza utrata wagi. Ćwiczenia z obciążeniem to całkiem szybka droga do utraty nadprogramowych kilogramów. Podczas ćwiczeń wzrasta tętno i przyspieszeniu ulega tempo spalania kalorii. 

To jedynie przykładowe plusy, wynikające z regularnych ćwiczeń z obciążeniem, jakim może być talerz olimpijski. Poszukujesz profesjonalnego sprzętu w korzystnej cenie? Koniecznie zajrzyj na stronę sklepu Powerman, na której znajdziesz liczne akcesoria do ćwiczeń, m.in. talerze olimpijskie, gryfy, oraz bogatą ofertę sprzętu sportowego do innych dyscyplin.