Jak wybrać nagrobek granitowy?

Nagrobek to jeden z elementów, którym musimy zająć się w przypadku śmierci członka rodziny. Jest on o tyle ważny, że musi dobrze prezentować się przez wiele lat – nie może więc być wykonany ze niskiej jakości materiałów. Jakie formalności należy spełnić przy zakupie nagrobka oraz czym kierować się przy jego wyborze? Poniżej znajdą Państwo kilka porad, które okażą się pożyteczne po śmierci bliskiej nam osoby.

Ustalenie budżetu

W pierwszej kolejności najważniejsze jest ustalenie kwoty, którą możemy przeznaczyć na zakup pomnika – pozwoli nam to wstępnie określić, na jakie materiały i wygląd nagrobka będziemy mogli sobie pozwolić. Warto wspomnieć, że najtańsze nagrobki z chińskiego granitu kosztują już od 2500 złotych, a te z czarnego granitu twardego to wydatek rzędu ponad 8 tysięcy złotych. Istnieje również możliwość zakupu nagrobka z importowanego granitu kolorowego. Najczęściej wybierane kolory to czerwony, zielony i szary, a ich ceny wahają się od 4500 do nawet 8 tysięcy złotych.

nagrobek na cmentarzu

Niezbędne dokumenty

Przed udaniem się do kamieniarza, warto upewnić się, że posiadamy odpowiednie dokumenty, które pozwolą nam na postawienie pomnika na wyznaczonym na cmentarzu miejscu. Nagrobek może zostać zamówiony wyłącznie przez dysponenta grobowca – warto więc sprawdzić przed dokonaniem zakupu, kto widnieje w dokumentach jako właściciel. Przed udaniem się do zakładu kamieniarskiego należy więc skontaktować się z proboszczem lub administratorem cmentarza w celu uregulowania opłaty za miejsce. Kwota jest symboliczna i opłaca się ją z góry na 25 lat. Następnie należy wypełnić pełnomocnictwo dla zakładu kamieniarskiego, które umożliwi pracownikom wykonanie zlecenia w naszym imieniu.

Z jakiego kamienia?

To pytanie pada najczęściej: z jakiego kamienia powinien być wykonany nagrobek? Tutaj zdania są podzielone. Znajdziemy bowiem wielu zwolenników taniego chińskiego marmuru, który dla wielu osób nie różni się od jego droższych wariantów. Przeglądając internet natrafimy również na głosy krytyków – przez wielu uważany jest on za mało estetyczny i trwały. Najczęściej zamawiane są nagrobki i grobowce granitowe. Granit to trwały materiał, odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Cechuje go także łatwość cięcia i polerowania, dlatego jest często stosowany przez kamieniarzy z całego kraju.

Pozostałe elementy

Przy wyborze nagrobka ważne jest również jego wykończenie. Możemy wybrać spośród kilkudziesięciu dostępnych wzorów lub zlecić wykonanie pomnika na podstawie indywidualnego projektu. Warto pamiętać, że ta druga opcja jest o wiele bardziej kosztowna. Jeżeli więc mamy ograniczony budżet, to warto wybrać najbardziej odpowiadający nam z dostępnych w katalogu wariantów.

———————————————————————————————————————————————————————-

Artykuł powstał, dzięki uprzejmości firmy „Kamieniarz” Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją blatów kamiennych na terenie Polski i Niemiec. Blat kuchenny, łazienkowy i techniczny wykonany z kamienia, może stać się nietuzinkowym i ponadczasowym dodatkiem do  wnętrza.

 

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl