Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Rozmiar pierścionka jest niezwykle ważny podczas zakupu, zwłaszcza, jeżeli kupujemy dla kogoś, kogo nie możemy o tym poinformować.

Niestety gdzie byśmy nie chcieli zakupić biżuterii, to musimy podać dokładny rozmiar palca, ponieważ nie można zmniejszać lub powiększać błyskotki w nieskończoność. Tylko jak poprawnie zmierzyć rozmiar pierścionka?

Jaki powinien być idealny pierścionek?

Perfekcyjnie zmierzony pierścionek powinien z lekkim oporem przechodzić przez środkową, największą w danym palcu kostkę, lecz na końcu palca ma być lekko luźny. W ten sposób błyskotka nie spadnie z ręki w niepożądanej chwili oraz nie będzie ranić skóry zbyt małym obwodem.

To ważne, ponieważ z czasem palce zwiększają swoją objętość i mogłoby się okazać, że za kilka lat jest za mały. Jednak należy pamiętać, że każde palce są inne, więc pierścionek powinien być przede wszystkim wygodny dla osoby noszącej go.

Prawa dłoń to nie to samo, co lewa

Mimo że mało osób zdaje sobie z tego sprawę, to palce u prawej dłoni różnią się od tych u lewej. Zazwyczaj to prawa dłoń jest bardziej wyrobiona oraz spracowana, przez to jej palce są pulchniejsze. Należy wziąć to pod uwagę zwłaszcza w przypadku pierścionka zaręczynowego, który po ślubie panna młoda przeniesie go na lewy, szczuplejszy palec. Ma to również znaczenie, kiedy chcemy się wzorować na danej biżuterii. Jeżeli jest noszona na lewej dłoni, może nie pasować na prawą.

3 metody mierzenia pierścionka

Palce podczas upałów puchną, a w trakcie mrozu kurczą się. Podobnie jest z porą dnia. Rankiem i w trakcie dnia nasze dłonie są mniejsze, za to wieczorem bardziej spuchnięte. Przez to warto mierzyć biżuterię właśnie pod koniec dnia. Lepiej, aby dana błyskotka luźno oplatała palec, aniżeli obcierała skórę. Istnieją trzy skuteczne sposoby, dzięki któremu pierścionek zostanie idealnie wymierzony.

Pierwszą metodą jest samodzielne zmierzenie palca. Możesz do tej czynności wykorzystać miarkę krawiecką, tasiemkę, krótki sznurek albo wąski kawałek papieru. Opleć luźno miarkę wokół palca, a potem odczytaj wynik i zapisz.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie pierścionka, który już masz. Weź najlepiej dobraną błyskotkę do danego palca i zmierz jego średnicę. Pamiętaj jednak, że z czasem wiele pierścionków traci swój okrągły kształt, wybierz zatem taki, który nie ma wygięć. Ważne jest również to, aby sugerować się takim pierścionkiem, który idealnie leży na palcu, na którym na lśnić nowa błyskotka.

Uzyskany pomiar należy porównać z tabelą rozmiarów pierścionków, ona wskaże, jaki rozmiar powinniśmy wybrać. Ostatnim rozwiązaniem problemu jest wizyta u jubilera, który precyzyjnie zmierzy obwód palca. Dzięki tej wiedzy wybór pierścionka stanie się prostszy.

Jeżeli nie mamy idealnego pierścionka można wziąć za przykład większy. Różnica pomiędzy jednym rozmiarem, a drugim zazwyczaj wynosi 0,33.

Jeżeli pierścionek ma być niespodzianką, a Ty nie znasz rozmiaru, poproś o pomoc bliskich dziewczyny, może to być siostra, przyjaciółka lub mama, które wskażą albo dadzą Ci jeden z pierścionków. Jeżeli nie możesz na to liczyć, zostaje Ci szczęśliwy traf, wybierz najpopularniejszy rozmiar, czyli 11 albo 12. Zazwyczaj zakłady jubilerskie mają usługę zmniejszania bądź powiększania biżuterii. Niektóre firmy pozwalają nawet na wymianę błyskotki.

jak zmierzyć rozmiar pierścionka

Czego nie warto robić podczas mierzenia rozmiaru palca?

Pod żadnym pozorem nie należy mierzyć palca suwmiarką. Ta metoda daje najmniejsze prawdopodobieństwo precyzyjnego zmierzenia, ponieważ łatwo poddaje się ściskaniu. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, to upewnij się, by w trakcie mierzenia suwmiarka nie uciskała palca.

Zmierzenie rozmiaru pierścionka to nie lada wyczyn. Należy pamiętać, aby zmierzyć dokładnie ten palec, na którym ma być noszona błyskotka, najlepiej zrobić to rano o optymalnej temperaturze, ponieważ palec nie jest ani przykurczony ani opuchnięty. Istotne jest również to, aby zrobić to za pierwszym podejściem.

W przeciwnym razie palec może zacząć puchnąć pod wpływem  zmęczenia. Do pomiaru warto wykorzystać tasiemkę, cienką kartkę papieru bądź sznurek, a w ten sposób odmierzoną długość porównać z tabelą rozmiarów pierścionka.