Jakie buty zapewniają bezpieczeństwo w pracy?

W każdej pracy bardzo ważne jest, by przestrzegać wszystkich przepisów BHP. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiednich procedur, posiadanie adekwatnych pozwoleń oraz, w przypadku niektórych zawodów, posiadanie specjalnego ubrania ochronnego, które służy między innymi ochronie naszych ubrań przed ubrudzeniem, a czasami chroni nasze ciało przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Do ubrań ochronnych zaliczają się także buty ochronne, których głównym zadaniem jest zapewnienie nam jak największego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania naszych obowiązków zawodowych. Ochronne, specjalnie przystosowane do wyjątkowych warunków buty, są skonstruowane w taki sposób, by stopom niegroźnie było upuszczenie na nie ciężkiej rzeczy dzięki podnoskowi,  albo przypadkowe nadepnięcie na coś ostrego, na przykład na gwóźdź, ponieważ uchroni nas przed tym podeszwa antyprzebiciowa. Jak wybrać obuwie ochronne w taki sposób, by jak najlepiej chroniły nasze stopy na codzień w pracy?

                Przede wszystkim, by wybrać idealne dla nas buty ochronne, musimy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki ryzyka, które mogą nas spotkać w pracy podczas wykonywania należących do nas obowiązków. Które czynniki są zaliczane do tak zwanych czynników ryzyka?

Musimy wziąć pod uwagę, czy grożą nam stłuczenia stóp spowodowane przez przedmioty, które mogą nam na te stopy spaść albo się stoczyć. Ważne jest także, czy w pracy poruszamy się po powierzchniach posiadających ostre i wystające elementy, na które można przypadkiem wdepnąć – w wtedy z pewnością przydadzą nam się buty ze specjalną, antyprzebiciową podeszwą.

Nie tylko powierzchnia usłana ostrymi przedmiotami może nam zrobic krzywdę, niebezpieczna jest też powierzchnia śliska, albo nierówna, albo o bardzo wysokiej temperaturze, której normalne obuwie ze sklepu obuwniczego może nie wytrzymać. Do istotnych czynników ryzyka, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze obuwia roboczego należą także takie kwestie jak możliwość styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi albo ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Buty przemysłowe

Gdy już wybierzemy z powyższej listy czynniki, na które możemy się natknąć w pracy, powinniśmy teraz wziąć pod uwagę stopień narażenia, innymi słowy – gdy w pracy występuje kontakt z szkodliwymi substancjami chemicznymi należy określić, jak częsty jest to kontakt, przez ile czasu zagrożenie będzie na nas oddziaływać i z jakimi konkretnie substancjami będziemy mieć do czynienia. Do jakiej grupy substancji chemicznych przynależą, w jakim stopniu stężenia występują i tym podobne.

Tego typu analiza, jeżeli jest przeprowadzona skrupulatnie i jeżeli słusznie wyznaczliśmy wszystkie czynniki zagrożenia, gwarantuje nam podjęcie prawidłowej decyzji co do rodzaju butów ochronnych, które zdecydujemy się zakupić. Należy pamiętać, jak bardzo ważny jest odpowiedni dobór odzieży, w tym obuwia ochronnego – potrafi on zapobiec wielu nieprzyjemnym wypadkom w miejscu pracy.


Szukasz nowoczesnych, mocnych butów ochronnych? Sprawdź ofertę sklepu Gabi → http://www.bhp-gabi.pl/k11,ochrona-nog.html

Przypisane znaczniki:,