Od czego zależy cena pierścionka zaręczynowego?

Ceny pierścionków zaręczynowych wahają się od kilkuset złotych, do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Z racji tego, że chyba każdy mężczyzna stara się wybrać najładniejszy pierścionek dla swojej przyszłej żony, przedziały cenowe mogą stanowić dla niego nie lada problem.

Zazwyczaj pierścionek zaręczynowy to wyjątkowa pamiątka, która podobnie jak obrączka, na długo zagości na palcu kobiety. Dlaczego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie pierścionka. Z jakimi kosztami podczas wyboru pierścionka muszą liczyć się panowie? Z jednej strony trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena pierścionka zaręczynowego jest zależna od wielu czynników.

Do charakterystycznych cech pierścionków dochodzą również indywidualne upodobania zarówno mężczyzny, jak i preferencje kobiety, co do noszonej przez nią biżuterii. Może się zatem okazać, że niektórzy panowie na pierścionek zaręczynowy będą musieli wydać kilka tysięcy złotych, a znajdą się tacy, którzy zmieszczą się w kwocie poniżej tysiąca.

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

W wielu poradnikach można znaleźć informacje o tym ile faktycznie powinien kosztować pierścionek. W praktyce jednak moda, a zarazem ich cena zmienia się nieustannie, dlatego to, ile faktycznie może kosztować pierścionek zaręczynowy jest kwestią indywidualną i to zazwyczaj mężczyzna podejmuje ostateczną decyzję, jaką kwotę jest w stanie przeznaczyć na biżuterię zaręczynową. Teoretycznie przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy powinien być sumą dwóch pensji, ale jak wiadomo – z wysokością wypłaty bywa różnie. Różnie też bywa z cena pierścionków zaręczynowych, które różnią się od siebie rozmiarem, rodzajem materiału, z jakiego zostały stworzone, a także kamieniem.

Wbrew pozorom można już znaleźć pierścionki zaręczynowe od 500 złotych. W zależności od tego, na jaką próbę złota lub srebra się decydujemy, jaki kamień wybierzemy i grubość samego pierścionka – cena może sięgnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Od czego zależy cena pierścionka zaręczynowego?

Cena pierścionka zaręczynowego zależy w głównej mierze od dwóch czynników:

  • rodzaju i wielkości kamienia szlachetnego,
  • masa oraz próba złota.

Bez wątpienia na cenę będzie miało również wpływ zdobienie samej powierzchni pierścionka, a także dodatkowy grawer, na który bardzo często decydują się mężczyźni.

Rodzaj i wielkość kamieni jest liczona według karatów – im ich więcej, tym wyższa cena biżuterii. Obecnie wybierać można spośród pierścionków z brylantem czy nawet kilkoma, a także z innymi kamieniami – rubinem, szmaragdem czy szafirem. Przy decyzji kamienia warto wiedzieć, że pierścionek z jednym, dużym brylantem, będzie droższy od tego, na którym umieszczono kilka małych brylancików. Niektórzy mężczyźni decydują się na pierścionki z cyrkonią, przez co koszt samej biżuterii znacznie spada.

Na cenę pierścionka zaręczynowego wpływ będzie miała również masa złota czy platyny, jaka została wykorzystana do jego stworzenia. Próba złota czy platyny pozwala na zweryfikowanie ile złota czy platyny faktycznie znajduje się w pierścionku – im mniejsza wartość próby, tym mniejsza masa samego pierścionka.

Cechy charakterystyczne kamienia a cena pierścionka

Z racji tego, że to głównie kamień wpływa na ostateczną cenę pierścionka, warto wiedzieć, jakie jego cechy są istotne przy wycenie. Poniekąd istotna jest masa kamienia, czyli wielkość kamienia liczona w karatach. Oprócz tego istotny jest rodzaj samego kamienia – jak wiadomo diament jest najdroższy, ale niektórzy decydują się także na pierścionki zaręczynowe z rubinem czy szafirem. Nie bez znacznie jest także barwa i przejrzystość kamienia, gdzie im bardziej przejrzysta barwa, tym wyższa cena.

Obecnie panowie mają ogromne możliwości przy wyborze pierścionka zaręczynowego do 600zł. Nie tylko kupią go stacjonarnie, ale również bez problemu mogą zamówić idealny model w internetowym sklepie z biżuterią wysokiej jakości. Szeroki wybór wpływa również na cenę, a także na ogromne możliwości wyboru takiego modelu, który zachwyci ukochaną kobietę. Warto zatem wybrać taki pierścionek, który będzie nie tylko odpowiadał możliwością finansowym, ale również spodoba się przyszłej żonie.