XXI wiek to okres szybkiego rozwoju technologii i dynamicznej cyfryzacji. To, co zaledwie 50 lat temu wydawało się niemożliwe, aktualnie jest jak najbardziej realne.
Mało kto w tamtych czasach wyobrażał sobie świat oparty na komputerach i maszynach wysokiej technologii, które aktualnie są podstawą każdej branży. Przemysł jest jednym z takich sektorów, który dzięki postępowi technologicznemu bardzo ewoluował i cały czas pnie się na wyżyny.
Branża produkcyjna niezmiernie szybko się rozwija, a coraz to nowsze rozwiązania technologiczne jeszcze bardziej ten sektor ulepszają. Nowoczesne maszyny wysokiej technologii pracują szybko i dokładnie, przez co pozwalają na produkcję, o której nikt kilkadziesiąt lat temu nawet nie myślał. Jedną z takich nowatorskich technik, która była przełom dla nauki jest technika trójwymiarowa.
Podwaliny grafiki 3D datowane są na początek ubiegłego wieku, jednak ówczesna technologia trójwymiarowa, a dzisiejsza, to dwa różne światy. Wszystko dlatego, że z upływem lat technika 3D mocno ewoluowała, dzięki czemu dziś możliwe jest nie tylko niezwykle proste i szybkie tworzenie grafik 3D, ale również ich przestrzenne drukowanie.
Wykorzystał to między innymi sektor przemysłowy, który wykorzystuje tą technikę do prototypowania. Rozwiązanie to stało się podstawą dla seryjnej produkcji, ponieważ dzięki niemu możliwe jest stworzenie przestrzennego prototypu komponentu, który znakomicie odzwierciedla dany projekt.
Nasuwa się pytanie – w jakich dokładnie dziedzinach przemysłu używane jest prototypowanie 3D i na czym dokładnie polega?
Prototypowanie w druku 3D – niezbędne informacje
Prototypowanie 3D to nowatorska technika, która przede wszystkim umożliwia producentom weryfikację, czy dany produkt spełnia wszelkie założenia projektowe. Technologia ta pozwala bowiem skutecznie ocenić całościowy projekt – jego jakość, sprawność, jak również możliwe jest wykrycie wszelkich niedociągnięć i błędów.
Wykonywanie prototypów w druku 3D skraca etap przygotowujący proces produkcji, jak i znacznie redukuje koszty z nią związane. Z tego właśnie powodu tradycyjne metody prototypowania powoli idą w zapomnienie, ponieważ są czasochłonne, drogie i wiążą się z ryzykiem popełnienia licznych błędów.
Prototypowanie w technice 3D ma znaczącą przewagę nad innymi metodami, ponieważ jest szybkie, proste i na dodatek stosunkowo tanie. Ponadto technika ta pozwala na wyprodukowanie serii prototypów, a każdy z nich będzie charakteryzował się takimi samymi parametrami.
Z tego właśnie powodu sektor przemysłowy tak bardzo upodobał sobie tworzenie prototypów za pomocą druku 3D. Drukarki 3D stają się coraz łatwiej dostępne, dzięki czemu popularność tej techniki stale rośnie. Urządzenia przystosowane są do pracy z różnymi materiałami, co pozwala każdej firmie znaleźć drukarkę dopasowaną do danego typu produkcji.
Za pomocą prototypowania w druku 3D możliwe jest wytworzenie produktów między innymi z tworzyw sztucznych i metali. Wykonanie prototypów z tych materiałów pozwala na uzyskanie niskiego w kosztach projektu, który wyróżnia się wysoką jakością wykonania i jednocześnie trwałością. Prototypy wykonywane w metodzie 1:1, przez co dokładnie odwzorowują przyszły produkt w każdym, nawet najmniejszym detalu.
Prototypowanie 3D elementów z metalu – co warto wiedzieć?
Prototypy z metalu drukowane za pomocą technologii 3D tworzone są za pomocą ekspozycji laserowej, która spieka wcześniej nałożone warstwy proszku metalowego. Metoda ta pozwala na niezwykle szybkie uzyskanie doskonałego prototypu, który w swoich parametrach nie odbiega od modeli wytworzonych za pomocą innych, bardziej “tradycyjnych” technik.
Nowoczesne drukarki służące do druku 3D działają dynamicznie i bardzo precyzyjnie. Dzięki nim możliwe jest stworzenie prototypów części maszyn, narzędzi i form produkcyjnych. Prototypowanie 3D elementów z metalu pozwala na opracowanie zaawansowanych technicznie i estetycznie projektów. Prototypy komponentów mogą być w pełni spersonalizowane i indywidualnie dobrane do potrzeb danego klienta.
Z tego właśnie powodu prototypowanie 3D z metalu świetnie sprawdza się w przypadku prototypów biznesowych, jak i technicznych. Możliwość opracowania prototypu, nawet w najmniejszym jego detalu, to główny powód, dla którego technika ta zyskała taką popularność. Prototypowanie 3D elementów z metalu otworzyło w sektorze produkcyjnym wiele nowych możliwości, dzięki czemu przemysł został jeszcze bardziej zautomatyzowany i tym samym ulepszony.