Szkło do kuchni – wzory, ale tylko te niebanalne

Istnieje wiele decyzji związanych z renowacją lub urządzaniem kuchni – ciężko wybrać od czego najlepiej zacząć! Wybór mebli, sprzętów AGD i zabudowy z blatami to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz. Jednak meble kuchenne nie zajmują całej przestrzeni – istotne są także elementy takie jak oświetlenie, armatura, odpowiednia posadzka i wygląd ścian.

Całość musi być spójna – kuchnia jest miejscem, w którym cała rodzina spędza najwięcej czasu. Dlatego tak trudno jest dopasować wszystkie elementy wyposażenia kuchni, aby ze sobą współgrały.

Podczas urządzania kuchni lub remontu domu czy mieszkania, bierzemy pod uwagę aspekty finansowe, praktyczne i estetyczne. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów kuchni, jednak warto urządzić przestrzeń całkowicie po swojemu.

Panele szklane do kuchni

zabudowa kuchenna

Zapoznanie się z rodzajami elementów wchodzących w skład wyposażenia kuchni nie można pominąć elementów ozdobnych. Od kilku lat, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie szklanych paneli w kuchni, naklejenie fototapety lub umieszczenie specjalnych naklejek na lodówkę lub zmywarkę.

Tego typu dekoracja jest trwała, wytrzymała i co najważniejsze – robi świetne wrażenie. Każdy, kto tylko wejdzie do kuchni, od razu zauważy ozdobe, którą umieścimy za naszym blatem lub za meblami.

W jaki sposób wybrać szklany panel do naszej kuchni?

Jeżeli kuchnia wypełniona jest wieloma elementami ozdobnymi, takimi jak obrazy, wazony lub inne wielokolorowe różniące się od siebie dekoracje, warto zamienić je na kilka minimalistycznych, nie gryzących się ze sobą akcesoriów.

Niezależnie od tego, czy urządzasz kuchnię pierwszy raz, czy ją remontujesz – zawsze można nadać jej inny wygląd, bardziej oryginalny. Panele szklane dobrane w odpowiedni sposób, będą uzupełnieniem wyposażenia kuchni i podkreślą ważną funkcję, jaką pełni to pomieszczenie dla wszystkich domowników. Piękno w kuchennym wnętrzu możemy zapewnić wybierając panele szklane w dwóch kolorach (np. niebiesko – biały wzór), białe połyskujące meble i ciemną podłogę. Do takiej aranżacji warto dopasować szafki z przezroczystymi drzwiczkami, a w nich umieścić białe i niebieskie naczynia.

Kuchnia ma być jak najbardziej przytulna i jednocześnie wyposażona w funkcjonalne i praktyczne sprzęty. Usunięcie nadmiaru kolorowych rzeczy i zbyt krzykliwych ozdób pozwoli podkreślić charakter stylu, który wybierzemy. Decydując się na kolorowy, wzorzysty panel szklany do kuchni, lepiej zrezygnować z dużej ilości ozdób i zamienić te różnorodne na białe, przezroczyste szkło, wazony ze srebra lub stali nierdzewnej czy karbonu.

panele szklane w kuchniGdzie umieścić dekor ze szkła?

Panel szklany zamieszczony jest zazwyczaj za zabudową – blatami i kuchenką. Warto poświęcić więcej czasu na dobór odpowiednich barw – zwłaszcza, jeśli w naszej kuchni dominują np. 2-3 kolory. Wzór nie może się gryźć z widoczną fakturą mebli czy wyrazistymi kolorami, które posiadają meble czy sprzęty AGD. Nie chcemy przecież uzyskać pstrokatego efektu.

Upewnij się, że podałeś odpowiednie wymiary – wielu producentów oferuje fototapety i panele szklane w konkretnych rozmiarach, ale jednak coraz większa część firm jest w stanie przygotować nam panel idealnie dopasowany do wymiarów miejsca, w jakim chcemy umieścić dekor. Do minimalistycznego wnętrza, w ktorym nie dominują więcej niż 2 kolory, warto wybrać bogaty, wzorzysty i kolorowy panel ze szkła.

Konserwacja ozdobnego szkła

Większość rozprysków na szkle można bardzo łatwo wytrzeć. Niektóre wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i specjalistycznych środków czyszczących. Zapytaj producenta o dokument dotyczący pielęgnacji i konserwacji, abyś z dużym wyprzedzeniem wiedział, w jaki sposób zamierzasz wyczyścić tylną ścianę.

Materiały wykorzystywane w procesie produkcji są niezwykle trwałe – szkło hartowane, na którym drukowany jest wybrany przez nas wzór, wykazuje odporność na temperaturę, uderzenia, żywność czy światło. Chociaż funkcja szklanego panelu do kuchni jest w większej części ozdobna, właściwy dobór wzoru i kolorystyki niezmiernie poprawi wygląd kuchni.