Zadbaj przed sezonem o swój ciągnik

Posiadanie pola uprawnego oraz sprzętu do jego obsługi wymaga od rolnika i pracowników dopełnienia kilku ważnych obowiązków związanych nie tylko z pielęgnacją pola, ale także maszyn rolniczych.

Decydując się na zakup drogiej maszyny jaką jest ciągnik, warto wiedzieć w jaki sposób o niego zadbać aby mógł służyć długo i bezawaryjnie.

Jak dbać o ciągnik? Kilka podstawowych rad

Pierwszym i najważniejszym elementem o jakim należy pamiętać po ukończonej pracy na roli jest dokładne umycie ciągnika rolniczego. Jest to niezwykle ważny obowiązek, ponieważ mocno zanieczyszczone części ciągnika, które przez długi czas nie będą czyszczone mogą ulec uszkodzeniu bądź nie działać prawidłowo. Z tego względu należy regularnie myć traktor bez względu na intensywność i długośc wykonywanych przez nas prac na polu. Dzięki temu maszyna zachowa estetyczny wygląd, a także większą bezawaryjność wszystkich układów.

Drugą zasadą jaką należałoby przestrzegać jest sposób przechowywania ciągnika oraz innych maszyn rolniczych. Warto zapewnić maszynom  zadaszone, zamknięte oraz bezpieczne miejsce o optymalnej temperaturze do przechowywania ich. Po jego umyciu ważne jest aby garażowany był w prawidłowych warunkach, ponieważ w przypadku długotrwałego postoju na dworze narażony on będzie na działanie warunków atmosferycznych, a więc występowanie rdzy i wilgoci. Trzecią i najważniejszą radą dotyczącą dbałości o ciągnik jest zakup części zamiennych.

Warto jednak wiedzieć, że należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie nowe produkty renomowanych marek przeznaczone do danego modelu.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ decydując się na wymianę któregokolwiek elementu budowy ciągnika należy dbać o jakość zakupionego produktu oraz gwarancję producenta co w przypadku tańszych zamienników nie występuje.

Jakie części zamienne wymienia się w ciągniku?

Podstawowe materiały eksploatacyjne takie jak filtry oleju, oleje oraz filtry powietrza powinny być regularnie wymieniane oraz kupowane zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie ich specyfikacji. Dodatkowo w ciągniku może dojść do sytuacji, w której uszkodzeniu ulegną linki rozdzielcze, gałki kierownicy bądź czujniki pedału sprzęgła. Wymianie podlegają także takie elementy jak:

  • czujnik temperatury oleju,
  • listwa sterująca,
  • pas klinowy,
  • elektrozawór.

Lista części jest bardzo obszerna, a więc należy posiadać kompleksową wiedzę na temat tego jakie części należy kupić do danego modelu ciągnika rolniczego. Warto nadmienić, że wśród najpopularniejszych ciągników i maszyn znajdują się produkty marki Deutz Fahr, do których części zamienne dostępne są od ręki i produkowane tylko i wyłącznie przez rekomendowanego producenta z udzieleniem gwarancji. Do części zamiennych zalicza się także wszelkiego rodzaju akumulatory oraz zbiorniki paliwa, które podczas wieloletniej pracy mogą ulegać zużyciu i podlegać wymianie. Wszelkiego rodzaju łożyska, pierścienie oraz uszczelki muszą być dobierane odpowiednio do rodzaju ciągnika, w którym są zamontowane.

Jak zadbać o ciągnik – szczególnie pod względem zakupu części zamiennych

Zdecydowanie istotne jest aby brać pod uwagę zaopatrzenie się tylko w oryginalne części zamienne pochodzące z legalnych i rekomendowanych źródeł. Pozwoli to na utrzymanie ciągnika w bardzo dobrej kondycji, a także wszystkich jego podzespołów i akcesoriów takich jak łożyska, siedziska, panele sterujące, oleje i filtry, a także wiele elementów, które ulegają eksploatacji. Ważnym aspektem jest także dbałość o regularną czystość maszyny rolniczej oraz jej odpowiednie przechowywanie.

Nie powinno dochodzić do sytuacji zbyt dużego zabrudzenia poszczególnych elementów ciągnika, ponieważ może dojść do ich uszkodzenia bądź nieprawidłowej pracy.

Szczególnie wrażliwe na zabrudzenia są wszelkiego rodzaju czujniki np. oleju bądź położenia pedału sprzęgła, które w przypadku nieprawidłowej pracy mogą nawet unieruchomić ciągnik bezpowrotnie aż do wymiany części na nową. Warto więc dbać o wszelkie aspekty związane z prawidłowym użytkowaniem ciągnika rolniczego, a przede wszystkim o zakup nowych części pochodzących od dobrych dystrybutorów. Na rynku obecnych jest wiele zamienników dlatego należy zwracać uwagę na oryginalność produktu podczas zakupu aby nie natknąć się na wątpliwej jakości części zamienne, które z pewnością nie posłużą ciągnikowi tak długo jak oryginalne pochodzące bezpośrednio od producenta.