3 odmiany truskawek, które warto znać

Truskawki są owocami sezonowymi, w Polsce nieodłącznie kojarzą się z latem. W czerwcu zazwyczaj ulubionym deserem wszystkich Polaków stają się truskawki posypane cukrem i skąpane w śmietanie. Mało kto jednak wie, że truskawka niejedno ma imię i występuje w wielu odmianach! Sprzedawcy w sklepach warzywnych, albo na ulicznych straganach nigdy nie informują o rodzaju truskawki, który wystawiają na sprzedaż – wychodzą z założenia, że truskawka to truskawka, każdy kupi bez pytania. I faktycznie, najczęściej tak jest. Przyjrzyjmy się jednak uważnie najpopularniejszym odmianom truskawek, które możemy zakupić, albo zerwać z działkowego krzaczka, w Polsce.

Truskawka Alba

Ta odmiana truskawek przywędrowała do nas z włoskiego miasteczka, Ceseny.

Roślina charakteryzuje się posiadaniem niewielkich wymagań odnośnie środowiska, w którym rośnie, dodatkowo jest bardzo odporna na niskie temperatury panujące w zimie. Owocuje chętnie i bogato, zazwyczaj krzaczek ugina się pod ciężarem owoców!

I to nie byle jakich owoców – odmiana Alba może pochwalić się dużymi, pięknymi i błyszczącymu truskawkami o bardzo zachęcającym wyglądzie. Owoce w kształcie lekko podłużnego, zaokrąglonego stożka posiadają barwę intensywnej czerwieni i odznaczają się zwartym miąższem, delikatnym zapachem i dobrym smakiem.

Są bardzo trwałe – nie dają się łatwo rozgnieść czy potłuc w kobiałce, w której będziemy je transportować.

Dodatkowo, odmiana Alba jest bardzo odporna na różnego rodzaju infekcje korzeni. Główny okres owocowania tej odmiany truskawek przypada między połową maja a połową kwietnia, czyli wypada on bardzo wcześnie, w porównaniu to innych rodzajów tych owoców. Niestety, posiada również słabości – mianowicie jest wrażliwa na infekcje grzybami z rodzaju Gnomia i lekko podatna na zakażenie mączniakiem i antraknozę.

Truskawka Honeoye

Pochodzi ona ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstała jako skrzyżowanie dwóch popularnych odmian – Vibrant oraz Holiday.

Jest uprawiana w Europie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli od blisko czterdziestu lat. Można ją rozpoznać po intensywnym wzroście krzaczka oraz wytwarzaniu niewielkiej ilości rozłóg. Owoce tej odmiany odznaczają się przeciętną wielkością, szerokostożkowatym kształtem i ostrościętymi wierzchołkami, delikatnie zwężającymi się ku kielichowi.

Przykuwają uwagę wyrazistym czerwonym kolorem oraz mocno połyskliwą skórką. Miąższ wygląda równie atrakcyjnie – jest jasnoczerwony i jednolity w barwie, umiarkowanie słodki, oraz posiada bardzo przyjemny, świeży zapach. Są łatwe w zrywaniu i obieraniu z szypułek, ponieważ działki kielicha dość wyraźnie odstają od owocu. Pierwsze owoce z ich krzaczków możemy zbierać pod koniec maja, a ostatnie w połowie czerwca. Honeoye, podobnie jak Alba, może pochwalić sie dużą wytrzymałością na mróz, a dodatkowo odpornością na szarą pleśń oraz mączniaka. Jej słabością jest podatność na wercitiliozę.

Truskawki są zdrowe i pełne witamin, przede wszystkim są bogatym źródłem kwasu askorbinowego (wit. C).

Truskawka Dukat

Jest to zdecydowanie najstarsza odmiana spośród prezentowanych tutaj, jednak ciesząca się dużą popularnością. Dlaczego? Ponieważ jest idealnie przystosowana do warunków klimatycznych panujących w Polsce, przy okazji nie jest zbyt wybredna jeżeli chodzi o otaczające ją środowisko.

Dzielnie znosi mrozy panujące w zimie i upały podczas lata. Owocuje bardzo obficie, prezentując duże, jędrne owoce o charakterystycznym, zaokrąglonym ksztłacie. Truskawki tej odmiany są bardzo czerwone, błyszczące i posiadają rześki, lekko kwaskowaty posmak, są więc świetne zarówno do przetworów, jak i spożywania prosto z kobiałki.

Można się nimi zajadać od połowy czerwca, do połowy lipca. Odmianę tą należy chronić przed szarą pleśnią, ponieważ jest bardzo na nią wrażliwa.


Artykuł przygotowany przy wsparciu firmy Top Plant, zajmującej się sprzedażą znakomitych sadzonek truskawek.

Przypisane znaczniki:,