3 sposoby na ekologiczne pakowanie przesyłek

Branża kurierska odgrywa w dzisiejszym świecie bardzo ważną rolę. Jest to spowodowane po części znacznym rozwojem sprzedaży internetowej. Coraz więcej osób korzysta z tego udogodnienia i zamiast zakupów stacjonarnych woli kupić potrzebne produkty przez Internet.

To sprawia, że ilość wysyłanych codziennie przesyłek jest naprawdę ogromna. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób te paczki są pakowane. Niestety bardzo często w tym celu wykorzystuje się plastik i inne szkodliwe dla środowiska materiały, których późniejszy recykling jest dość problematyczny. Z tego względu warto wiedzieć jak pakować paczki, aby były one ekologiczne i nie miały negatywnego wpływu na środowisko.

Materiały wykorzystywane do zapakowania przesyłki

Pierwszą ważną kwestią jest to, jakie materiały są wykorzystywane do pakowania przesyłki. Trzeba tutaj zwrócić uwagę zarówno na to, z czego wykonane jest opakowanie, jak i na jego wypełnienie. Folia bąbelkowa to z pewnością jedno z najpopularniejszych wypełnień przesyłek. Pozwala ona na bardzo dobre zabezpieczenie zawartości paczki przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed wilgocią. Folia bąbelkowa jeszcze do niedawna była bardzo często wykorzystywana w branży kurierskiej, jednak z czasem się to zmieniło i obecnie coraz częściej wybiega się bardziej ekologiczne materiały, które nie sprawiają tak wiele problemu przy recyklingu. Aktualnie do wypełniania paczek często wykorzystuje się papier lub tzw. skropak, czyli wypełnienie przypominające chrupki kukurydziane, które wykonuje się ze składników pochodzenia roślinnego, w związku z czym wypełnienie to jest w pełni biodegradowalne.

Szukając odpowiedniego opakowania, warto wybierać kartonowe pudełka, które zapewniają odpowiednią ochronę, ułatwiają transport i nie są tak szkodliwe, jak materiały sztuczne. Na pewno warto unikać wszelkiego rodzaju kopert z folią bąbelkową lub innych tego typu opakowań zawierających plastik. Ponadto nie należy zabezpieczać dodatkowo przesyłki z zewnątrz folią stretch, ponieważ nie jest ona ekologiczna, a dodatkowo utrudnia transport przez to, że jej powierzchnia przykleja się do innych rzeczy. Do zabezpieczenia paczki niezbędna jest także taśma do kartonów. Dawniej wykorzystywano w tym celu zwykłą taśmę pakową wykonaną ze sztucznych materiałów, ale dzisiaj coraz częściej wykorzystuje się taśmę papierową, która działa równie dobrze i jednocześnie jest ekologiczna. Dzięki temu segregacja takich odpadów jest znacznie łatwiejsza, ponieważ cała paczka może być wykonana z papieru, co znacząco ułatwia również recykling tego materiału.

 

Rozmiar paczki

Kolejną ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę pod względem ekologii, jest wielkość paczki. Oczywiście to jakich wymiarów opakowanie wybierzemy, w największym stopniu zależy od tego, jak wielki jest przedmiot, który chcemy w nim wysłać. Warto jednak dobierać wielkość opakowania w taki sposób, aby nie było ono zbyt duże. Większe paczki sprawiają, że kurier będzie w stanie wziąć mniejszą ilość przesyłek za jednym razem, co skutkuje tym, że będzie on musiał zrobić dodatkowy kurs. Skutkiem tego jest większe zanieczyszczenie powietrza spalinami z samochodu. O ile w pojedynczym przypadku może to nie robić większej różnicy, o tyle, jeśli popatrzymy na tę sprawę szerzej, w kontekście całego kraju czy nawet świata, takie niewielkie zmiany mogą mieć ogromne znaczenie dla środowiska.

Dodatkowo mniejsza paczka to także mniejsza ilość materiału przeznaczonego na opakowanie oraz jego wypełnienie. W związku z tym generowana jest mniejsza ilość odpadów, które muszą później zostać poddane recyklingowi.

Materiały z drugiej ręki

Znakomitym sposobem na ekologiczne pakowanie przesyłek jest wykorzystywanie do tego celu używanych wcześniej materiałów. Przykładowo pudełko kartonowe lub też wypełnienie może zostać ponownie użyte, jeśli nie zostanie zniszczone. W ten sposób nawet mało ekologiczne rozwiązania takie jak np. folia bąbelkowa mogą po części stać się ekologiczne, jeśli nie zostaną wyrzucone po użyciu, tylko będą nadal wykorzystywane przy każdej kolejnej okazji. Dzięki temu recykling tych materiałów nie jest potrzebny, ponieważ pozostają one cały czas w użyciu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci oraz zminimalizować ilość rzeczy, jakie trafiają do recyklingu.