Siatka leśna – jej właściwości i zastosowanie

Odpowiednie zabezpieczenie terenu może być wykonane za pomocą różnych konstrukcji. Wybór materiałów do stworzenia ogrodzenia zależy od miejsca, w którym ma ono zostać wykonane oraz tego, przed czym ma ono zabezpieczać. Jednym z bardzo popularnych materiałów wykorzystywanych w ograniczaniu działek lub różnego rodzaju upraw jest siatka leśna. Jakie ma właściwości i w jakich miejscach najlepiej się sprawdza?

Siatka leśna – szeroki wybór w konkurencyjnej cenie

Ten rodzaj ogrodzenia cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją solidność i stosunkowo niską cenę. Ogrodzenie z siatki leśnej można wykonać za pomocą połączenia siatki, słupków stabilizujących oraz bramy lub furtki w odpowiednim miejscu. Mocny drut tworzy stabilną konstrukcję, która skutecznie odgradza teren, zabezpieczając go przed potencjalnymi szkodami ze strony przede wszystkim zwierząt. Umożliwia również ograniczenie ruchu ludzi nieupoważnionych do wchodzenia na dany teren.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów siatek leśnych. Różnią się one od siebie przede wszystkim wysokością oraz liczbą drutów poziomych i pionowych. Im więcej przeplatanych ze sobą części, tym gęstsza jest siatka. Chroni wtedy skutecznie zarówno przed dużą zwierzyną, jak i mniejszymi stworzeniami. Ważną rolę odgrywa również grubość drutów wykorzystanych do stworzenia konstrukcji siatki. Dostępne są cienkie i stosunkowo miękkie, ale też bardzo sztywne i wytrzymałe. Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Im grubszy drut i gęstszy splot, tym siatka droższa.

Siatki leśne charakteryzuje bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Jest to produkt często droższy od klasycznych siatek ogrodzeniowych, jednak o wiele bardziej solidny i wytrzymały. Cena za metr bieżący siatki, nawet takiej o bardzo gęstym splocie, grubym drucie i dużej wysokości, jest o wiele niższa niż za jeden metr płotu żeliwnego, betonowego lub drewnianego.

Zróżnicowane zastosowanie siatek leśnych

Siatka leśna, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystywana jest w leśnictwie. Służy przede wszystkim do odgradzania upraw leśników, na przykład młodych, świeżo posadzonych drzew przed zwierzętami. Jednak las to nie jedyne miejsce, w którym tego typu ogrodzenie można spotkać. Dzięki swojej niskiej cenie oraz wytrzymałości, a także bardzo uniwersalnej budowie, takie siatki stosowane są w wielu różnych miejscach.

Siatka może posiadać różną grubość drutu czy wielkość oczek.

Ogrodzenia wykonane z siatki leśnej bardzo często oddzielają teren budowy. Są na nich umieszczone specjalne oznaczenia informujące o zakazie przekraczania tej granicy przez osoby nieupoważnione. Na budowach stosowane są zazwyczaj siatki o rzadkim splocie, ponieważ są one umieszczane tymczasowo. Gęstsze oraz wytrzymalsze modele można spotkać na przykład na działkach rekreacyjnych, jako ogrodzenie sadów i upraw rolniczych lub ogrodniczych. Siatki leśne stosuje się również przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ich zadaniem jest chronienie przed wtargnięciem dzikich zwierząt na jezdnię.

Klasyczne siatki leśne wykonane z grubego drutu chronią nie tylko przed dziką zwierzyną, ale również przed wchodzeniem osób nieupoważnionych na teren prywatny. Gęsty splot oraz mocny materiał tworzący konstrukcję sprawiają, że taka siatka jest bardzo trudna do przecięcia. Jej lekko giętka konstrukcja oraz ostre zakończenie u góry uniemożliwiają przejście przez nią, jak to często jest możliwe w przypadku klasycznego płotu.

Siatka leśna wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, nie jest wykorzystywana tylko i wyłącznie do ogradzania upraw leśnych. Ten materiał cieszy się dużą popularnością. Warto zamawiać ją bezpośrednio u producenta. Ciekawą i bardzo konkurencyjną ofertę można znaleźć między innymi na stronie ogrodzenialesne.pl, gdzie na klientów czeka szeroki wybór różnych modeli siatek o różnym przeznaczeniu.