Ceny akcesoriów rowerowych – przegląd najważniejszego sprzętu

Specjaliści rowerowi zgodnie twierdzą, że najważniejszą inwestycją każdego roweru jest porządna rama i widelce oraz przyzwoity osprzęt mieszczący się w budżecie. Każdy kolarz zdaje sobie jednak sprawę, że nie są to jedyne wydatki, z jakimi należy się liczyć. Podstawowy rower, poza standardowymi elementami zwykle nie posiada zbyt wielu dodatkowych akcesoriów.

O te należy zadbać we własnym zakresie. Podczas gdy część z nich jest obowiązkiem kolarza, inne należą do gadżetów zwyczajnie zwiększających komfort jazdy. Co zatem należy, a co wypada mieć przy rowerze i jak kształtują się ceny najważniejszych akcesoriów rowerowych?

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie stanowi obowiązkowe wyposażenie roweru, dlatego większość producentów decyduje się dziś na montaż odpowiedniego oświetlenia w swoim sprzęcie. Niemniej jednak to od kupującego zależy to, jakiej jakości będą to światła i ile tak naprawdę będzie ich w rowerze. Według przepisów, na jednośladzie powinno znajdować się czerwone migające lub stałe światło umieszczone z tyłu roweru oraz odblask w kolorze czerwonym o kształcie innym, niż trójkąt.

Z przodu natomiast powinna znaleźć się lampka emitująca światło białe lub żółte. Ceny świateł rowerowych zaczynają się już od kilkunastu złotych w supermarketach, do nawet kilkuset w profesjonalnych sklepach rowerowych. Co odróżnia jedne od drugich? Przede wszystkim ilość lumenów, jaką posiada żarówka. Do jazdy po mieście wystarczą modele posiadające od 50 do 100 lumenów, natomiast do częstych podróży po zmierzchu warto postawić na przynajmniej 300 lumenów. Lampy rowerowe mogą być zasilane bateriami lub też podłączane do dynamo montowanego na przednim lub tylnym kole. Rozwiązania z podłączeniem do dynamo i o wyższej jasności będą oczywiście droższe, jednak jeśli budżet na to pozwala, warto pokusić się o rozwiązania droższe.

Dzwonek

Osoby poruszające się po drogach publicznych muszą bezwzględnie posiadać sygnał dźwiękowy, czyli w przypadku roweru tradycyjny dzwonek. Dzwonki rowerowe nie są zwykle dużą inwestycją, jednak nie posiadanie dzwonka przy rowerze to już mandat w wysokości 50 złotych. Wybór dzwonka jest kwestią całkowicie indywidualną, a na rynku znajduje się mnóstwo stylowych rozwiązań do rowerów miejskich, jak i niewielkich rozmiarów dzwonków przeznaczonych do rowerów górskich. Tu minimalny próg cenowy to zwykle kilkanaście złotych.

Licznik rowerowy

Osoby nastawione na pokonywanie tras terenowych oraz jazdę na czas z pewnością docenią posiadanie licznika rowerowego. Akcesoria te pozwalają na pomiar aktualnej prędkości, wyliczanie prędkości średniej oraz maksymalnej, obliczanie dystansu wycieczki, oraz całkowitego przebiegu roweru. Liczniki są zwykle również wyposażone w zegarek. Na rynku dostępne są dwie zasadnicze grupy liczników: liczniki przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie są opcją niewątpliwie droższą, a ich możliwości przybliżają je zdecydowanie do miana małych rowerowych komputerów pokładowych. Wiele liczników z górnej półki pozwala na mierzenie:

  • ilości spalonych kalorii,
  • wyliczenie sumy podjazdów
  • ilości obrotów na minutę.

Ceny tych podstawowych, przewodowych liczników to zwykle przedział od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za sprzęt pozwalający na dokładniejsze i bardziej zaawansowane pomiary przyjdzie jednak zapłacić nawet kilkaset złotych.

Kask rowerowy

Kaski rowerowe nie są wymogiem regulowanym przez polskie prawo. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomimo wad jakie posiadają kaski, ich przydatność na rowerze w ramach ochrony głowy jest niezwykle wysoka. Statystyki nie kłamią – częścią ciała, która najczęściej ulega urazom podczas jazdy na rowerze jest właśnie głowa. W kask warto więc zainwestować dla własnego spokoju i bezpieczeństwa. Ile warto na niego wydać? Ceny kasków dla dorosłych zaczynają się od 50 złotych, choć te lepsze i bardziej wyspecjalizowane mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Kaski rowerowe

Zapięcie rowerowe

Ostatnim, zdecydowanie nieodzownym akcesorium rowerowym jest odpowiednie zapięcie. Możliwość zabezpieczenia roweru przed kradzieżą podczas postoju przyda się w każdej sytuacji, niezależnie od tego czy rower pozostawiony zostanie w centrum miasta, czy pośród drzew w lesie. Absolutnym minimum jest najprostsza stalowa linka, która nie będzie drogim rozwiązaniem, jednak nie będzie też najlepszym z możliwych zabezpieczeń.

Aby w pełni cieszyć się bezpieczeństwem sprzętu warto postawić więc na znacznie droższe, jednak skuteczniejsze rozwiązanie jakim są zapięcia typu U-lock lub zapięcia składane. Tu ceny przekraczają zwykle próg 100 złotych, jednak cena ta jest niczym w porównaniu z zapewnianym bezpieczeństwem i mniejszym prawdopodobieństwem utraty roweru.