Wybór pierwszej deski snowboardowej

Kiedy zbliża się Twój pierwszy sezon snowboardowy, towarzyszy temu oczekiwaniu ekscytacja i niecierpliwość. Czas ten jednak warto wypełnić poszukiwaniami odpowiedniego sprzętu i ubioru, który będzie niezbędny na stoku. Trzeba zaopatrzyć się zarówno w podstawowy sprzęt, jak i dodatki, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wybrać swoją pierwszą deskę do snowboardingu i na co należy zwrócić uwagę.

Wybór snowboardu

Osoby chcące rozpocząć jazdę na swojej własnej desce powinny pamiętać o tym, że wybór dobrego modelu wymaga chwili. Nie jest to kwestia pojechania do sklepu i wybrania najładniejszej deski znanego producenta. Tutaj trzeba pamiętać o wielu kwestiach, bo choć może się wydawać, że wszystkie deski są takie same, nie jest to prawda. Tak samo, jak w przypadku samochodów czy rowerów, istnieją różne rodzaje i rozmiary desek, poszczególne modele mają swoje specyficzne cechy. Dlatego wybór takiego sprzętu będzie wymagał nawet pewnego przygotowania. Wybierając się na zakupy, dobrze jest wcześniej zmierzyć swój wzrost i wagę i zabrać te dane ze sobą. Jest to ważne, ponieważ według tego będziesz dopasowywać deskę do swoich potrzeb.

Na jakie informacje zwracać uwagę?

Kiedy już znajdziesz się w dziale ze sprzętem do snowboardingu, przekonasz się, że wybór desek jest duży, a poszczególne modele wcale nie wyglądają identycznie poza tym, że wszystkie są deskami. Po pierwsze, różnią się one grubością i to właśnie tutaj będą potrzebne dane na temat Twojej wagi i wzrostu. Na etykiecie deski powinny znajdować się informacje na temat tego, dla jakich osób dana deska będzie się sprawdzała. Producenci na ogół dzielą deski na damskie, męskie i dziecięce, dlatego warto się tym kierować, a następnie zwrócić uwagę na to, czy dana deska będzie w stanie udźwignąć ciężar ciała danej osoby. Do dopasowania niektórych modeli może być potrzebna także informacja o wzroście danej osoby, dlatego warto znać te dane.

Bardzo ważne jest również dopasowanie deski do rozmiaru swojego buta. Jeśli wybierzesz zbyt wąską deskę, palce stóp lub pięta będzie wystawać, czyli będzie to sprzęt źle dopasowany, ponieważ nie będziesz w stanie znaleźć na nim równowagi i upadek to tylko kwestia czasu. Warto wziąć tutaj pod uwagę buty zakładane do jazdy razem z wiązaniami.

Wybór deski snowboardowej ma kluczowe znaczenie dla radości z jazdy. Duży wybór desek snowboardowych znaleźć można w sklepie Zyg Zak.

Jak wybrać pierwszą deskę snowboardową?

Istotną informacją dla początkujących snowboardzistów jest również to, że deski snowboardowe dzielą się na twarde i miękkie. Te pierwsze polecane są z reguły osobom, które mają już za sobą podstawy jazdy na deskach, ponieważ im twardsza deska, tym trudniej dostosować ją do ruchu i tym łatwiej jest upaść. Osoby zaawansowane potrafią już konkretne manewry, ale jeśli dopiero zaczynasz, warto zaopatrzyć się najpierw w miękką deskę.

Oczywiście należy pamiętać również o tym, aby kupić deskę producenta specjalizującego się w sprzęcie do snowboardu, sprzęcie do sportów zimowych czy w ogóle sprzęcie sportowym. Tylko wówczas masz pewność, że deska ma naprawdę dobrą jakość i że podczas pierwszych wyjść na stok nie przydarzy się nic, co w dobrym sprzęcie nie ma prawa się przydarzyć. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa, dlatego warto kupić sprzęt stworzony przez specjalistów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kupując sprzęt do snowboardingu, warto pamiętać o tym, aby najpierw wybrać deskę, a następnie dopasować do niej wiązania, a nie w odwrotnej kolejności. W przeciwnym razie może się okazać, że wiązania nie pasują do deski i okaże się, że trzeba kupować kolejne. Jeśli chodzi o wizualne walory każdej deski, nie ma wątpliwości, że wybór wzorów jest ogromny, lecz nie warto wybierać deski snowboardowej głównie pod względem estetycznym. Oczywiście warto postawić na kolory i barwy, które danej osoby nie drażnią i które są przyjemne dla oka, jednak kwestią kluczową jest tutaj odpowiednie dobranie sprzętu pod względem jego rozmiaru i dopasowania do ciała snowboardzisty. Biorąc pod uwagę te podstawowe zasady, zwiększasz komfort i bezpieczeństwo jazdy na stoku.