Dlaczego warto pić herbatę z Azji?

W sklepach dostępne jest wiele rodzajów różnorodnych herbat pakowanych w niewielkie opakowania. Bardzo często, chcąc wypróbować nowy smak lub wprowadzić odmianę do tradycyjnych nawyków decydujemy się na zakupienie innego rodzaju herbaty. Zamiast jednak wybierać tradycyjnie pakowane torebki herbaty sprzedawane w sklepach warto zdecydować się na zakup prawdziwej, liściastej herbaty. Herbata z Azji, na przykład pochodząca ze Sri Lanki czyli wcześniej nazywanego popularnie Cejlonu, posiada zdecydowanie inne właściwości oraz przede wszystkim wyjątkowy smak, który znacznie przewyższa tradycyjne herbaty, które są sprzedawane w sklepach. Dlaczego warto pić herbatę z Azji i jakie korzyści zdrowotne może nam ona przynieść?

 

Czarna herbata na zdrowie

Czarna herbata z Azji jest najbardziej popularna ze wszystkich rodzajów herbat. Chętnie piją ją zarówno młodsi jak i starsi, a po dodaniu ulubionych dodatków na przykład mleka bądź cukru zadowala ona każdego – nawet osoby, które początkowo były niechętnie nastawione w stosunku do tego napoju. Oprócz wyjątkowego smaku herbata posiada ona również wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Jest bogata w duże stężenie flawonoidów czyli związków opóźniających starzenie organizmu. Ich działanie polegają na wychwytywaniu wolnych rodników i neutralizowaniu ich szkodliwego działania. Jednym z flawonoidów występujących w czarnej herbacie są katechiny, których działaniu przypisuje się chronienie organizmu przed miażdżycą oraz groźnym zawałem serca. Są one w stanie skutecznie obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi poprzez poprawę krążenia. Flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają zakrzepy krwi. Co więcej popijanie posiłków czarną herbatą z Azji pozwala pobudzić wydzielanie soków trawiennych i zapobiega rozwojowi bakterii w układzie pokarmowym.

sri lanka herbata

 

Czarna herbata dobra na wygląd

Czarna herbata z Azji może być z powodzeniem traktowana jako prawdziwy kosmetyk. Zgodnie z badaniami regularne spożywanie herbaty pozwala na poprawienie kondycji skóry oraz opóźnienie procesów starzenia się. Czarna herbata może również zostać stosowana jako kosmetyk zewnętrzny zwłaszcza, że działanie okładów wykonanych z tego naparu przynosi ulgę na przykład podczas stanów zapalnych spojówek czy przy grzybicach i owrzodzeniach. Pamiętajmy również, że samo pozytywne działanie herbaty na cały organizm przekłada się także na zdrowszy wygląd. Co więcej herbata z Azji dodaje energii oraz usuwa pierwsze oznaki zmęczenia nie powodując przy tym negatywnych efektów takich jak drżenie rąk czy kołatanie serca co często zdarza się w przypadku nadmiaru kawy. Herbata wypita rano może doskonale pobudzić i zmobilizować do działania eliminujące uczucie senności.

 

Przyjemność z każdego łyka

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to jak niesamowite i niepowtarzalne efekty może przynieść regularne picie herbaty przede wszystkim powinno nam to sprawiać prawdziwą przyjemność. Herbata świetnie smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno. Jest w stanie znacznie poprawić nastrój nawet gdy inne metody nie pomagają. Warto zdecydować się na przetestowanie różnych gatunków herbaty z Azji oraz przetestować odmienne kombinacje cukru i mleka. Bardzo wiele osób, które regularnie spożywały herbatę z torebek nie byli usatysfakcjonowane smakiem tego napoju. Jednak zaraz po spróbowaniu prawdziwej liściastej herbaty z Azji byli oni zdecydowanie zaskoczeni intensywnością smaku oraz wyjątkowo dobrym aromatem. Bogactwo różnorodnych odmian gwarantuje, że każdy będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, a samo picie herbaty nigdy się nie znudzi.