Joga – jaki jest jej sekret?

Wzrost popularności jogi na wszystkich kontynentach nie stanowi przypadku i nie jest tylko trendem. Ta bardzo stara sztuka gimnastyki nie sprowadza się tylko do ćwiczeń gimnastycznych. Prawidłowo przeprowadzona joga potrafi wyciszyć, poprawić krążenie i trawienie, a także odprężyć. Warto zapoznać się z zestawieniami konkretnych pozycji, jeśli mamy na przykład problemy z plecami lub chcemy wzmocnić mięśnie brzucha. Poleca się też specjalne zestawienia na kłopoty z głębokimi mięśniami pośladków.

 

Joga zdrowa na kręgosłup

Joga to gimnastyka, która łączy ze sobą harmonię i relaks, a także ćwiczenia wspierające rozciąganie mięśni. Bardzo często przyczyną bólu pleców są spięcia wywoływane przez stres i zastanie w pozycjach. Warto wówczas spróbować pozycji z jogi, które wpływają na pracę mięśni pleców. Właściwie codziennie prowadzony piętnasto-dwudziestominutowy trening pleców pozwala na ich rozluźnienie i powrót do zdrowia.

 

Na czym polega sekret jogi?

Seanse jogi to złożony proces. Wybierając się na pierwszy trening — możemy spodziewać się, że pierwszą umiejętnością, którą nabędziemy — będzie sztuka podstaw medytacji. To bardzo istotne, ponieważ kluczem do rozluźnienia jest właśnie głęboki relaks, który możemy uzyskać wyciszając się. Kolejnym elementem nauki poprawnej sztuki jogi — będzie regulacja oddechu. Podstawą wykonywania kolejnych pozycji jest właśnie oddech. Niektóre pozycje przystosowane są do spędzania w nich kilku sekund na wydechu, a inne na wdechu. Dobrze wykonane ćwiczenia są gwarantem odprężenia. Tak więc klucz do sekretu jogi sprowadza się do poprawnie wykonanych ćwiczeń z zachowanym tempem i rytmem oddechu. Poprawnie wykonane ćwiczenia, to takie, w których układ ciała w kolejnych pozycjach spełnia ich wymagania. Czyli na przykład w pozycji półlotosu opieramy piętę o udo u jego góry nie zahaczając jej o tył nogi. Tak by mięśnie pracowały, a krew i limfa krążyły we właściwy sposób.

mata do jogi

 

Czy do poprawnie wykonywanych ćwiczeń jogi niezbędny jest sprzęt?

Często dodajemy sobie wymówki, które odsuwają planowane przez nas ćwiczenia. Bo zapomnieliśmy kupić maty, bo nie mamy paska, bo nie wiemy, gdzie kupić klocek. Najważniejsze w jodze jest rozpoczęcie ćwiczeń. Już po pierwszym razie poczujemy się lepiej i nabierzemy motywacji. Do ćwiczeń niezbędna może okazać się mata do jogi, ponieważ czyste i wygodne podłoże to jeden z sekretów jogi — w ten sposób zachowujemy komfort psychiczny. Warto wyposażyć się w pas do jogi. Jeśli nie mamy takowego pod ręką — możemy użyć paska do spodni, gumy do ćwiczeń lub sznureczka. Pas do jogi pozwoli nam na utrzymanie prawidłowych pozycji przy kolejnych ćwiczeniach i wyuczenia się ich na przyszłość. Tak więc sprzęt nie jest koniecznością, ale zdecydowanie ułatwi nam postępy w jodze.