Rowery elektryczne – ich rodzaje oraz cechy charakterystyczne

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić, aby rower był napędzany w jakikolwiek inny sposób niż siłą własną osoby, która na nim jechała. Jednak od kilku lat na rynku rowerowym dostępne są jednoślady elektryczne, które zasilane są energią elektryczną. Są to bardzo innowacyjne pojazdy, które cieszą się stale rosnącą popularnością. Z tego względu producenci oferują coraz szerszy wybór nowoczesnych produktów o dużej wydajności i ciekawych cechach, które umożliwiają bardzo komfortową i bezpieczną jazdę. Jak działają rowery elektryczne i na czym polega ich fenomen? Dlaczego cieszą się rosnącą popularnością i kiedy warto się zdecydować na taki pojazd? Jakie są dostępne typy rowerów elektrycznych i czym się one od siebie różnią? Sprawdź dostępne informacje w poniższym artykule i dowiedz się więcej!

rower elektryczny na skałach

Czym jest rower elektryczny i jak działa?

Rowery elektryczne do złudzenia przypominają klasyczne jednoślady tego typu. Ich budowa podstawowa jest praktycznie identyczna. Jedyną zmianą tutaj jest obecność akumulatora zasilającego, silnika oraz kontrolera prędkości, który pozwala na swobodne ustawianie prędkości pojazdu. (źródło: blog PM Bike)

Te dodatkowe elementy wpływają na wagę pojazdu, która jest nieco wyższa niż w przypadku klasycznych rowerów, ale jednocześnie zapewniają również bardzo komfortową jazdą z wykorzystaniem energii i siły nie osoby jadącej na rowerze, ale energii elektrycznej pochodzącej z baterii pojazdu. Naładowany akumulator po uruchomieniu silnika przekazuje do niego energię, która przekształcana jest w siłę napędzającą koła pojazdu. Jej natężenie zależy od tego, jaka moc zostanie ustawiona za pomocą kontrolera, który znajduje się na kierownicy roweru, aby zapewnić możliwość bezpiecznego i wygodnego zmieniania i dopasowywania prędkości do swoich potrzeb oraz warunków na drodze.

Taki sposób działania jest niezwykle wygodny i bardzo prosty w obsłudze. 

Zasilanie za pomocą silnika elektrycznego jest bardzo ekologiczne. Oczywiście rowery same w sobie są pojazdami typu eko, które nie produkują spalin ani innych zanieczyszczeń, ale niestety wymagają dużego wysiłku fizycznego, aby się na nich poruszać. Takie rozwiązanie nie zawsze jest komfortowe.

Nie sprawdza się ono na przykład podczas dojazdu do pracy lub na uczelnię czy do szkoły. Nikt nie chce spędzić przecież całego dnia na zajęciach lub w biurze spocony, odczuwając dyskomfort po porannej jeździe na jednośladzie. W takiej sytuacji silnik elektryczny pozwoli na mniejszy, a właściwie praktycznie zerowy, wysiłek, gdyż załącza się on automatycznie w momencie rozpoczęcia jazdy. Jeśli jednak zechcesz, to możesz szybko wyłączyć jego pracę i przestawić się na klasyczną jazdę na rowerze i napędzać swój pojazd siłą swoich własnych nóg.

Rodzaje rowerów elektrycznych i ich przeznaczenie

Istnieje wiele różnych rodzajów rowerów klasycznych i podobnie jest w przypadku rowerów elektrycznych. Dostępne są między innymi rowery górskie elektryczne, przeznaczone do pokonywania trudnych tras o zróżnicowanej i często bardzo nierównej nawierzchni z pomocą silnika elektrycznego. Popularne są także rowery elektryczne trekkingowe, które służą do pokonywania bardzo długich dystansów i nadają się na zorganizowane wycieczki rowerowe po asfalcie oraz po trasach nieutwardzonych.

Jeden i drugi typ przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które kochają jazdę na rowerze, jednak z różnych przyczyn nie mogą uprawiać tego sportu zbyt aktywnie. Powodów może być wiele, na przykład choroby serca, przebyte kontuzje i urazy, a także wiek i inne problemy zdrowotne. Najpopularniejszym rowerem elektrycznym są rowery miejskie.

Służą one do poruszania się po mieście i pomagają w docieraniu do pracy lub na uczelnię bez konieczności stania w korkach i bez przymusu pocenia się na klasycznym rowerze.

Jeśli zastanawiasz się nad rowerem elektrycznym dla siebie, ale nie jesteś pewien, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie, to koniecznie odwiedź dobry sklep online z tymi pojazdami i zapoznaj się z ich cechami charakterystycznymi. W razie wątpliwości i pytań skontaktuj się z obsługą, aby wsparli Cię w wyborze idealnego wariantu dla Ciebie.